wersja testowa serwisu

Koronawirus: W Łódzkiem zaszczepiono pierwsze osoby

Koronawirus: W Łódzkiem zaszczepiono pierwsze osoby
fot. Łódzki Urząd Wojewódzki

W Polsce ruszyły szczepienia na Covid-19. Pierwsze osoby zostały także zaszczepione w szpitalach na terenie województwa łódzkiego.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

Jak podaje Wicemarszałek Piotr Adamczyk, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu pierwszym zaszczepionym był lekarz Marcin Suchanowski, natomiast w szpitalu w Skierniewicach, oprócz personelu, zaszczepił się także dyrektor Jacek Kaniewski.

- W zgierskiej placówce do szczepień zgłosiło się blisko 70% personelu. Brawo - napisał Piotr Adamczyk.

Szczepił się także personel w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi, Bełchatowie czy Sieradzu. O godzinie 14:00 szczepienie ma rozpocząć się także w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym. Szczepienia wśród lekarzy i pielęgniarek, czyli tzw. grupy zero. mają odbyć się dzisiaj (27 grudnia) także w Łowiczu czy Radomsku.

- Słońce wychodzi nad naszą sytuacją epidemiczną. Dzisiaj robimy kluczowy i bezwzględnie ważny krok w walce z epidemią COVID-19. (...) Celem szczepień tej grupy jest zapewnienie bezpieczeństwa lekarzom w szpitalach, po abyśmy mogli powoli przywracać normalne działanie służby zdrowia. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne dla wszystkich - podkreślił natomiast Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.