Łęczyca: Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim odsłonięto tablicę Władysława Boettichera

DSC_5873
fot. UM Łęczyca

Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Łęczycy miała miejsce uroczystość związana z odsłonięciem tablicy nagrobnej Władysława Boettichera – weterana Powstania Styczniowego, wieloletniego administratora cukrowni Leśmierz, zorganizowana przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystości brali udział Zastępca Burmistrza Wojciech Czaplij, sekretarz Edward Banasik oraz radne Rady Miejskiej w Łęczycy – Agata Szkop i Zofia Wodzyńska, jako osoby reprezentujące łęczycki samorząd.

Kim był Władysław Boetticher?

Władysław Boetticher (ur. 1844 – zm. 1930) był uczestnikiem Powstania Styczniowego, a w późniejszych latach administrował cukrownią Leśmierz. Został odznaczony Orderem Krzyża Walecznych, a z rąk Prezydenta II Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie, które w czasach II RP otrzymało zaledwie kilkanaście tysięcy osób.

O śmierci Władysława Boettichera pisała Gazeta Cukrownicza (Warszawa, 31 października 1930 r. ), która w swoim artykule przytoczyła szerzej jego postać:

Urodzony w Nieborowie w roku 1844 uczęszczał ś.p. Władysław Boetticher do Gimnazjum Gubernjalnego w Warszawie, którą to szkołę ukończył w roku 1862 i zaczął odbywać praktykę rolniczą. Z chwilą wybuchu powstania w roku 1863 ś.p. Władysław Boetticher zaciągnął się do partii Oborskiego, skąd przeszedł do oddziału Kawalerji Łęczyckiej, walczącego pod dowództwem Skrzyńskiego (…) Za czasów zarządzania Leśmierzem przez ś.p. Władysława Boettichera wzniesiono tam wspaniałą szkołę, urządzono ochronę dla dzieci, wystawiono dom ludowy i kaplicę katolicką – zorganizowano straż ogniową i orkiestrę. Wszystkie te instytucje otaczał ś.p. administrator pieczołowitą opieką, jako mądry i dbały o los swoich współpracowników zwierzchnik, jako człowiek dużej kultury i wielkiego serca – możemy przeczytać w artykule autorstwa Z. Przyrembla

źródło: UM Łęczyca

Zobacz zdjęcia: