Liderzy wsi w Łódzkiem świętowali. Za nami obchody Dnia Sołtysa

mini-4_20230326-090542_1

W sobotę, 25 marca, w Skierniewicach, w Piotrkowie i w Zgierzu sołtysi niemal z całego województwa uczcili swoje święto. Były gratulacje, podziękowania, koncerty, a przede wszystkim rozmowy o tym, jak wspólnie działać, żeby sołectwa w Łódzkiem dalej się rozwijały i spełniały oczekiwania swoich mieszkańców. W Skierniewicach i w Zgierzu z sołtysami spotkał się Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, a w Piotrkowie – wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

W tym roku, Dzień Sołtysa, przypadający 11 marca, w województwie łódzkim świętowaliśmy długo, bo do soboty, 25 marca. Do tego, jak podkreślił marszałek Grzegorz Schreiber, nie w jedynym miejscu, centralnie, ale wychodząc do sołtysów „w teren". Najpierw, 11 marca, odbyły się koncerty w Sieradzu, Kraśnicy w pow. opoczyńskim i w Oporowie w pow. kutnowskim, a teraz w trzech kolejnych miastach. Sołtysi dopisali, w tę sobotę było ich ponad pół tysiąca.

– Jesteście „pomostem" między mieszkańcami, a nami, samorządem województwa – mówił marszałek do sołtysów w Skierniewicach przypominając, że cała ostatnia kadencja samorządu województwa, to sukcesywne zbliżanie się Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego do mieszkańców. 

Temu służą cykliczne spotkania „Porozmawiajmy w Łódzkiem", które przez ostatnie dwa lata odbyły się w kilkudziesięciu gminach naszego regionu, ale także zmiany zasad programów kierowanych bezpośrednio do sołectw. Od ubiegłego roku, w konkursie „Infrastruktura sołecka na Plus", w którym dotacja wynosi do 100 tysięcy złotych, wnioski składają sami liderzy wsi, bez pośrednictwa gmin.

Ta zmiana wynika właśnie z rozmów z sołtysami, którzy mają bardzo wiele pomysłów na rozwój swoich miejscowości.

– Jesteście dla nas także inspiracją do działania. Was, drodzy sołtysi, inspirują mieszkańcy, a wy nas, samorządowców, a także posłów – zaznaczył Grzegorz Schreiber. 

Przykładów tej skutecznej współpracy, jak wyliczał marszałek, nie brakuje w całym województwie, bo w ubiegłym roku z programu skorzystało 40 miejscowości, które zrealizowały inwestycje na łączną kwotę 4 milionów złotych. Wśród nich są m.in. świetlica wiejska we wsi Urzecze w gm. Zduny oraz altany do spotkań mieszkańców w Nowym Wylezinie w gm. Kowiesy, w Bielicach w gm. Krośniewice czy w sołectwie Glina w gm. Wola Krzysztoporska.

Drugim, flagowym i już sprawdzonym programem województwa wspierającym rozwój wsi, jest „Sołectwo na plus". Granty w wysokości do 12 tysięcy złotych, jak wyliczał wicemarszałek Zbigniew Ziemba w Piotrkowie, zostały wydane na spełnienie marzeń bardzo wielu miejscowości w Łódzkiem.

– To sołectwa najlepiej określają swoje potrzeby, a to daje możliwość do ich realizacji – mówił w Piotrkowie wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

W tym roku, na oba programy, w budżecie województwa, jest zabezpieczona rekordowa kwota 14 milionów złotych! W 2017 roku, jak przypomniał marszałek Schreiber, to był zaledwie milion złotych. – To jest ta różnica – dodał.

O wsparcie dla wsi i ich liderów dba też rząd, o czym podczas wojewódzkich obchodów Dnia Sołtysa mówili parlamentarzyści. Padły bardzo ważne słowa o dodatkach emerytalnych dla sołtysów w wysokości 300 złotych.

– Od samego początku chcemy wzmocnić rolę sołtysa na wsi, dlatego uchwaliliśmy ustawę o funduszu sołeckim, a teraz, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, przygotowaliśmy prezent dla sołtysów. Wielu mówiło, że to trzeba przeprowadzić, ale nikt się nie odważył. Ustawa jest już gotowa – mówił poseł Robert Telus. – To jest podziękowanie za waszą służbę.

Obok Roberta Telusa, w koncertach w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie i w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu wzięli udział inni parlamentarzyści – posłowie: Antoni Macierewicz, Marek Matuszewski, Grzegorz Wojciechowski i senatorowie: Rafał Ambrozik, Maciej Łuczak i Przemysław Błaszczyk. Nie mogło też zabraknąć radnych sejmiku województwa: Ewy Wendrowskiej, Alicji Antczak, Beaty Dróżdż, Janusza Ciesielskiego, Pawła Kowalczyka i Zbigniewa Linkowskiego.

Każdą z uroczystości uświetniły koncerty. W Skierniewicach wystąpił Zespół Ludowy Ziemia Słupecka oraz Mateusz Mijal, w Zgierzu Zespół Ludowy Głuchowiacy oraz Maciej Smoliński, a w Piotrkowie – Zespół Piliczanie oraz Krystyna Giżowska, z którą na koniec, największe przeboje piosenkarki, śpiewała cała sala. Koncert w Piotrkowie był także okazją do wręczenia Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury dla solisty Piliczan, Zdzisława Gajewskiego.

O podniebienie gości wszystkich trzech uroczystości zadbały koła gospodyń wiejskich z powiatów, w których odbyły się koncerty dla sołtysów.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia (fot. Adam Staśkiewicz/Tomasz Grala)