Najważniejsze wideo w ele24
 
Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Liczba osób, które zobaczyły to wideo12 880 wyświetlenia
 
95 lat Sokolnik Lasu

95 lat Sokolnik Lasu

Liczba osób, które zobaczyły to wideo4 323 wyświetlenia
 
Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo7 418 wyświetlenia
 
60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo7 952 wyświetlenia
 
Dzień Nowalijki w Piątku

Dzień Nowalijki w Piątku

Liczba osób, które zobaczyły to wideo14 054 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo9 802 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Liczba osób, które zobaczyły to wideo8 299 wyświetlenia
 
Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo32 433 wyświetlenia
 
Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Liczba osób, które zobaczyły to wideo7 103 wyświetlenia
 
875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo11 230 wyświetlenia
 
Ulica Bema i Wąska w Krośniewicach pięknie wyremontowane

Ulica Bema i Wąska w Krośniewicach pięknie wyremontowane

Liczba osób, które zobaczyły to wideo32 057 wyświetlenia
 
W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo84 813 wyświetlenia
 
Święto Palanta w Grabowie

Święto Palanta w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo14 701 wyświetlenia
 
Co dzieje się w parku Rembielińskich?

Co dzieje się w parku Rembielińskich?

Liczba osób, które zobaczyły to wideo20 663 wyświetlenia
 
Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo17 217 wyświetlenia
 
Liceum Ogólnokształcące w Krośniewicach

Liceum Ogólnokształcące w Krośniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo26 545 wyświetlenia
 
Żłobek w Grabowie oficjalnie otwarty

Żłobek w Grabowie oficjalnie otwarty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo18 066 wyświetlenia
 
Remont budynku przy stadionie miejskim w Krośniewicach

Remont budynku przy stadionie miejskim w Krośniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo22 065 wyświetlenia
 
Kobiety z Trzaskiem

Kobiety z Trzaskiem

Liczba osób, które zobaczyły to wideo29 253 wyświetlenia
 
Przedszkole i żłobek w Krośniewicach

Przedszkole i żłobek w Krośniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo34 539 wyświetlenia
 
Dzień Kobiet w Gminie Daszyna

Dzień Kobiet w Gminie Daszyna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo50 737 wyświetlenia
 
Sala gimnastyczna w Grabowie została wyremontowana

Sala gimnastyczna w Grabowie została wyremontowana

Liczba osób, które zobaczyły to wideo22 518 wyświetlenia
 
Impreza karnawałowa Łęczyckiego Uniwesytetu Trzeciego Wieku w stylu weneckim

Impreza karnawałowa Łęczyckiego Uniwesytetu Trzeciego Wieku w stylu weneckim

Liczba osób, które zobaczyły to wideo27 499 wyświetlenia

Łódzkie dla przedsiębiorców. Antybakteryjne koktajle made in Lodzkie

prot8
fot. UMWŁ

Łódzka firma wprowadza na rynek przełomowe odkrycie, które pomoże pozbyć się wszechobecnych antybiotyków. Wkrótce zamiast wyszukiwać na półkach sklepowych kurczaków z chowu bezantybiotykowego, będziemy szukać drobiu karmionego bakteriofagami.

Proteon Pharmaceuticals to firma biotechnologiczna, z siedzibą w Łodzi. Między szarymi kamienicami na Zarzewiu stoi budynek, w którym znajduje się ich nowoczesne laboratorium biotechnologiczne. W zasadzie od początku działalności zajmują się badaniem bakteriofagów. Co to takiego?

- Bakteriofagi są najmniejszymi, najstarszymi i najliczniejszymi naturalnie występującymi organizmami na Ziemi - opowiada Justyna Andrysiak, dyrektor ds. Produktów i Technologii w Proteon Pharmaceuticals.

Są to „dobre wirusy", całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin, które mają zdolność niszczenia bakterii. Atakują tylko określone bakterie i robią to bardzo skutecznie. Ich odpowiednie wyselekcjonowanie i stworzenie tzw. „koktajli fagowych", czyli odpowiednich mieszanek różnych rodzajów bakteriofagów, pozwala zapobiegać infekcjom bakteryjnym, na które na które trzeba stosować antybiotyki. Technologia opracowana przez biologów z Łodzi jest odpowiedzią na wyzwanie rosnącej oporności bakterii na antybiotyki. Może chronić zwierzęta przed zapadaniem na choroby wywoływane przez bakterie i leczyć te, które już na nie zapadły.

Na razie Proteon Pharmaceuticals jest na finiszu rejestracji pierwszego w Unii Europejskiej dodatku do żywności zwierzęcej, opartego na technologii bakteriofagowej, przeznaczonego do codziennego stosowania w hodowli drobiu. To duży sukces, bo procedury unijne w uzyskaniu pozwolenia na sprzedaż koktajli fagowych, przeciągały się - po ośmiu latach firma zbliża się do kluczowego momentu, który może otworzyć drogę do wprowadzenia jej produktu na rynek europejski. Będzie to nowatorski produkt BAFASAL na bazie bakteriofagów wykorzystywanych do zapobiegania kolonizacji drobiu przez bakterie Salmonella.

- Czekamy już tylko na oficjalną publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, podpis Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, i ogłoszenie rozporządzenia. Liczę, że nastąpi to przed wakacjami - mówi Justyna Andrysiak.

Obecnie firma sprzedaje swoje produkty m.in. w Indiach czy Brazylii, gdzie procedury rejestracyjne nie były aż tak wymagające. Łódzcy naukowcy liczą, że teraz, kiedy przetarli ścieżki, będzie łatwiej o podobne pozwolenia dopuszczające produkty zwalczające inne patogeny. A są gotowi na walkę m.in. z bakteriami E. coli.

Odpowiednie zastosowanie bakteriofagów pozwala chronić nie tylko kurczaki czy bydło. Ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne - prowadzone są badania nad wykorzystaniem ich w hodowli ryb, świń czy uprawie owoców.

Dlaczego lepiej jest odżywiać się kurczakami karmionymi bakteriofagami zamiast antybiotykami? Bo bakteriofagi są zupełnie neutralne dla naszego organizmu. Są obecne wszędzie i w dużych ilościach, w tym na naszej skórze, w żołądku, jelitach. Natomiast nadmierne stosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt doprowadziło do nasilenia problemu antybiotykooporności. Pojawiają się choroby wywoływane przez bakterie, które coraz trudniej skutecznie leczyć, bo uodporniły się na działanie antybiotyków. Fagi stanowią naturalne rozwiązanie.

Jak to się stało, że tak znaczące rozwiązanie zostało zarejestrowane przez firmę z Łodzi, a nie wielki koncern farmaceutyczny?

- Myślę, że to, co nas wyróżnia, to nasza platforma technologiczna, która integruje procesy badawcze zachodzące w firmie. Możemy przeprowadzić cały proces od początku do końca tutaj, w tym budynku i na własnym sprzęcie: od momentu izolacji bakterii i bakteriofagów, przez ich pełną charakterystykę, formulację i optymalizację produkcji. Mamy tutaj pełną infrastrukturę i pełną kontrolę nad każdym etapem procesu. Mamy też wspaniałe zespoły ludzi różnych specjalizacji, które ze sobą znakomicie współpracują w zazębionym procesie - dodaje Justyna Andrysiak.

Historia firmy sięga 2005 roku, jednak przełom nastąpił w 2009 roku, kiedy ProteonPharmaceuticals założony przez prof. Jarosława Dastycha, immunologa i obecnego dyrektora Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk – skupił się wyłącznie na bakteriofagach. To wtedy firma rozpoczęła prace nad pierwszym produktem przeciwsalmonellowym BAFASAL i otrzymała dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na jego rozwój. Przełomowym momentem było potwierdzenie skuteczności terapii fagowej w badaniach na żywych zwierzętach.

- Nasze produkty to nie są prototypy – to zarejestrowane, sprawdzone i skuteczne rozwiązania. Nie działamy w teorii – dostarczamy realne odpowiedzi na rzeczywiste problemy hodowców. I to wyróżnia nas na tle innych firm z branży – podsumowuje Andrysiak.


źródło: UMWŁ