Najważniejsze wideo w ele24

Łódzkie na plus - podsumowanie tygodnia w skrócie

_ADA3211

Rodzinnie i piknikowo

Czerwiec w województwie łódzkim rozpoczął się od mocnego uderzenia. Jest dużo muzyki, atrakcji dla najmłodszych i zaproszenie do wytchnienia dla starszych.

Zaczęło się od… inauguracji lata. W Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim nowa plaża, molo i place zabaw zaroiły się od mieszkańców całego województwa. Bo Województwo ogłosiło już rozpoczęcie lata. Mnóstwo frajdy mieli najmłodsi, bo dla nich przygotowanych zostało najwięcej atrakcji, m.in. wesołe miasteczko, dmuchańce, animacje i konkursy z nagrodami, warsztaty artystyczne oraz smakołyki. Było też coś dla starszych: strefa funduszy europejskich, strefa wystawców z ofertą Łódzkiego Domu Kultury, Wytwórni Filmów Oświatowych czy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także strefa targów turystycznych. Zaśpiewali: Natalia Zastępa, Wiktor Dyduła oraz O.S.T.R. Pogoda dopisała, więc atmosfera była znakomita.

W Boże Ciało tradycyjnie Spycimierz zatonął w kwiatach, a Złaków Kościelny zabrzmiał na ludowo. W Spycimierzu procesja eucharystyczna przeszła po 2-kilometrowym kwietnym dywanie. To już blisko 200-letnia tradycja. Festiwal muzyków ludowych w Złakowie ma krótszą historię, ale przecież muzyka, którą prezentowali, również bawi i zachęca do tańca od kilkuset lat.

Wyjątkowy wymiar miały ostatnie pikniki z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, a to za sprawą wyjątkowych Ambasadorek Województwa Łódzkiego. Taki tytuł był przyznawany najaktywniejszym kołom gospodyń wiejskich, które współpracowały z samorządem województwa przy okazji dożynek. Ze spotkań z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem wszystkie koła wyjeżdżały ze znakomitą nagrodą - namiotem wystawienniczym. Upominki trafiły do setki kół z całego regionu.

Nowość wydawnicza

Na piknikach i dożynkach łatwo spotkać twórców ludowych, którzy swoim rękodziełem przekazują tradycję kolejnym pokoleniom. To z myślą o nich i dla nich wydana została ostatnia publikacja Samorządu Województwa Łódzkiego „Z drewna wyczarowane. Rzeźby typu ludowego województwa łódzkiego". Przepiękny album prezentuje prace rzeźbiarzy ludowych z regionu z krótkimi notkami o autorach. Pięciorgu z nich – z powiatu łowickiego – marszałek Grzegorz Schreiber przekazał album osobiście. 

Warto zwrócić uwagę!

Lokalne samorządy zaczęły realizować projekty, na które Urząd Marszałkowski przyznał dotacje w konkursach pod wspólnym hasłem „Zdrowe Łódzkie na plus". To motto zadań pozwalających promować zdrowie i zdrowy styl życia. Na ich realizację Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 1,1 miliona złotych. Pieniądze można było otrzymać na: promowanie zdrowego odżywiania, zachętę do aktywności fizycznej, edukację w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, wsparcie na działania kształtujące postawy prozdrowotne wśród dzieci, kobiet i mężczyzn. Dotacje otrzymało 31 samorządów, dlatego są też pewnie w Twojej okolicy!