Majówkowe atrakcje w obiektywie. Przeżyjmy to jeszcze raz

Fotoram.io1
fot. UM Łęczyca

Za nami Łęczycka Majówka, podczas której nie brakowało atrakcji dla najmłodszych, ale i tych nieco starszych mieszkańców naszego regionu.

2 maja obchodziliśmy w Polsce Święto Flagi i nie inaczej było w Łęczycy, w której to odbywały się wydarzenia, gwarantujące różnego rodzaju pozytywne doznania – począwszy od aktywności fizycznej, a na kolorach i smacznym jedzeniu zakończywszy.

Maj przynosi ze sobą zmianę aury pogodowej i chcąc wykorzystać ten fakt zorganizowany został rajd rowerowy pod hasłem: „Na zawsze z biało-czerwoną", którego uczestnicy, wyposażeni w biało-czerwone flagi pokonali ponad 20 km.

Na Placu Tadeusza Kościuszki w swojej pełnej krasie czekały także foodtrucki, serwujące kuchnię z całego świata oraz dmuchańce i inne zjeżdżalnie. Od godziny 15:00 Plac przybrał rozmaite barwy, a to za sprawą Święta Kolorów, które skupiło wokół siebie młodszych uczestników.

Dzień 3 maja to nieodłączne obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które w tym roku miały wyjątkowy charakter ze względu na odejście od statycznej formy uroczystości. W wyniku tego, tegoroczne obchody zostały podzielone na dwie części: część patriotyczną oraz część rozrywkową.

Wszystkie wydarzenia zostały zorganizowane na Placu Tadeusza Kościuszki. Część patriotyczna skupiona była przede wszystkim na występach artystycznych. Tańce polskie zaprezentowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca działające przy Domu Kultury w Łęczycy. Rys historyczny oraz kontekst wydarzeń trzeciomajowych przybliżyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łęczycy, a pieśni patriotyczne, w tym „Rotę" zaśpiewały uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego oraz ze Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego IMPET.

Po wprowadzeniu kompanii honorowej 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej z Leźnicy Wielkiej i ceremoniale wojskowym, odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny prowadzona przez gwardiana klasztoru Bernardynów o. Franciszka Ziemkiewicza w koncelebrze o. Gerarda i ks. dziekana Sławomira Sobierajskiego.

Część rozrywkowa z kolei przyniosła ze sobą koncerty. O 16:15 przed publicznością wystąpił zespół Grzmiąca Półlitrówa (ZDJĘCIA), a od godziny 18:00 zebranych w podróż literacko-historyczną zabrał zespół Czerwony Tulipan (ZDJĘCIA).

źródło: UM Łęczyca