Najważniejsze wideo w ele24

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z dotacjami

DSC00044
fot. Błażej Braun

Elementy do toru przeszkód, fantomy, umundurowanie czy sprzęt audiowizualny do szkoleń – to część wyposażenia, o które jeszcze w tym roku wzbogacą się Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze w Łódzkiem. Dofinansowanie z budżetu województwa otrzyma 119 drużyn.

Konkurs na wsparcie działalności MDP, które wychowują przyszłych strażaków i druhów OSP, był nowością w tegorocznej ofercie samorządu województwa. Jednostki otrzymają po 5 tysięcy złotych, które będą mogły zainwestować m.in. w przeprowadzenie szkoleń z zakresu zapobiegania pożarom i udzielania pierwszej pomocy, organizację zawodów i imprez sportowo-pożarniczych czy zakup niezbędnego sprzętu.

- Chcemy, żeby drużyny młodzieżowe miały możliwość rozwoju, a tym są szkolenia, udział w zawodach czy nowy sprzęt – tak o celach programu mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

A co mówią sami członkowie i opiekunowie MDP?

- Wiem, że te pieniądze nam po prostu pomogą – mówi druh Jakub Szubert, jeden z opiekunów MDP w Szadku (pow. zduńskowolski), która dotację zamierza wydać na umundurowanie czyli tzw. koszarówki, na zakup hydronetki oraz tarczy nalewkowej, które pomogą ćwiczyć drużynie przed zawodami pożarniczymi oraz na pożarnicze gry edukacyjne i gadżety dla młodych członków.

To wszystko jest niezbędne w szkoleniu druhów, których w MDP OSP Szadek jest 21. Podczas zbiórek, dzieci i młodzież zapoznają się ze sprzętem wykorzystywanym do działań ratowniczo-gaśniczych m.in. z kamerą termowizyjną, której możliwości wykorzystania w akcjach odkrywali podczas zabawy w chowanego. Ale są też wyjazdy integracyjne m.in. na basen.

- Przede wszystkim chcemy ich zachęcić do bycia strażakiem. Odciągamy ich tym od komputerów, telefonów – mówi druhna Sylwia Pilarczyk, jedna z opiekunek MDP w Szadku.

Oprócz MDP z Szadku, dotacje otrzymało 118 młodzieżowych i dziecięcych drużyn pożarniczych m.in. w Chorzęcinie (pow. tomaszowski), Konopnicy (pow. wieluński), w Aleksandrowie Łódzkim (pow. zgierski), w Mokrej Lewej (pow. skierniewicki), w Lututowie (pow. wieruszowski), w Witowie (pow. piotrkowski), w Sieradzu, w Tuszynie (pow. łódzki wschodni) czy w Dębowcu (pow. radomszczański).

Dotacje dla MDP były trzecią formą wsparcia dla OSP z budżetu województwa łódzkiego w 2023 roku. Wcześniej samorząd przekazał pieniądze na doposażenie dla „dorosłych" jednostek oraz na remonty i modernizację ich strażnic. To razem 5,5 mln zł, o prawie 2 mln więcej niż rok temu.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi