wersja testowa serwisu

Mobilne Punkty Szczepień w gminie Zduńska Wola. Pierwsza akcja odbyła się w Korczewie

237404590_826166518050814_964264742092495454_n

W gminie Zduńska Wola w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest 4579 osób (37,3 % mieszkańców). Jedną dawkę szczepionki przyjęło 4865 osób.

- Podobnie jak w całym kraju, również w naszej gminie tempo szczepień spada, a wiele osób nie zgłasza się na przyjęcie drugiej dawki. Dlatego wychodząc naprzeciw organizujemy Mobilne Punkty Szczepień - informują władze gminy Zduńska Wola.

Pierwsza akcja odbyła się 15 sierpnia w Korczewie. Każdy dorosły, który w niedzielę przyszedł do Mobilnego Punktu Szczepień zlokalizowanego przy Kościele pw. Św. Katarzyny w Korczewie mógł się zaszczepić przeciwko COVID-19. Szczepienia jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson przeprowadzał zespół medyczny z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Z uwagi na łatwą dostępność szczepienia – nie wymagało ono wcześniejszej rejestracji, a jedynie okazania dowodu osobistego potwierdzającego pełnoletność i wypełnienia kwestionariusza wstępnego przed szczepieniem. Ostatecznie zaszczepionych tego dnia zostało 69 osób, w tym 22 osoby powyżej 60 roku życia.

Dodatkowo każdy mógł skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych. Spirometria mierzy objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Spirometria ma na celu określenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem. Spirometria jest niezbędna do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego. Przed przystąpieniem do badania spirometrycznego, pacjent wykonuje kilka głębokich wdechów. Ostatni głęboki wdech kończy się przyłożeniem ust do ustnika, połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Badanie polega na jak najszybszym wdmuchiwaniu do aparatu całego zapasu powietrza zawartego w płucach. Kolejne ruchy oddechowe są wykonywane zgodnie z zaleceniami osoby wykonującej badanie.

Przypominamy, że akcja szczepień przeciwko Covid-19 trwa nadal. Już w najbliższą sobotę 21 sierpnia będzie można zaszczepić się w Janiszewicach oraz Czechach. Godziny dyżurów Mobilnych Punktów Szczepień:

  1. Mobilny Punkt Szczepień przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiszewicach w godzinach 9.00 – 11.30.
  2. Mobilny Punkt Szczepień przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechach w godzinach 12.30 – 15.00.

Podczas akcji będzie czekał na Państwa również spirobus!

źródło: UG Zduńska Wola