Muzykę stworzysz, ruszając gałkami ocznymi

Muzykę stworzysz, ruszając gałkami ocznymi

Muzycy, ale także zwykli pasjonaci instrumentów zawsze szukali jeszcze lepszych sposobów na tworzenie muzyki. Obecnie mamy dostęp do bardzo zróżnicowanych programów komputerowych, które pozwalają nam stworzyć w domu niemal profesjonalne studio nagrań. Programiści i specjaliści od muzyki, a także artyści biorą udział w bardzo dużych projektach, które mają na celu stworzenie jeszcze lepszych aplikacji, pozwalających na przygotowywanie materiału muzycznego. Technologie, jak widać, mogą być wykorzystywane nie tylko przy produkcjach filmowych albo gier, oferujących najlepsze kasyno online.

Dodatkowo tworzy się także interfejsy dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu mogą na przykład za pomocą ruchu gałek ocznych tworzyć muzykę. Szczególnie te technologie zaczęły być unowocześniane w dobie pandemii koronawirusa. W końcu w tym okresie siłą rzeczy wielu muzyków zmuszonych było do pracy zdalnej. Jak się okazuje online ze znajomymi lub innymi twórcami można jamować całkiem skutecznie.

Wzrok wystarczy, aby zagrać na instrumencie

Eksperci z tej branży od dawna poszukiwali rozwiązań, które oferowałyby całkiem nowe rozwiązania w obszarze tworzenia muzyki. Warto też zauważyć, że jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne, to jest tutaj również bardzo duży wymiar terapeutyczny. Wiadomo przecież, że komponowanie muzyki bardzo pozytywnie wpływa mentalnie na naszą osobowość. Niejednokrotnie psychologowie, terapeuci oraz psychiatrzy włączają do programu terapii właśnie zajęcia artystyczne. Mianowicie chodzi więc o wirtualny instrument. Dzięki niemu właśnie do komponowania wystarczy tylko ruch gałek ocznych. Mowa o produkcie EyeHarp, którego interfejs odczytuje pozycję oka. W ten sposób właśnie możemy stworzyć jakąś melodię. Dodatkowo to wirtualne narzędzie oferuje nie tylko i wyłącznie odgrywanie dźwięków pojedynczych. Dotyczy to również całych akordów i ozdobników. A jeżeli chodzi o wybór instrumentów, to jest on spory. Można wybrać spośród 20 takich, chociażby jak gitary, trąbki, flety i pianina.

Narzędzie nie tylko dla niepełnosprawnych fizycznie

Okazuje się też, że EyeHarp to narzędzie dedykowane nie tylko i wyłącznie dla osób, które są niepełnosprawne fizycznie. Ma także bardzo duże zastosowanie w przypadku niepełnosprawności psychicznej. Jak twierdzą zresztą twórcy tej technologii, sprawdza się ona bardzo dobrze właśnie w muzykoterapii. Łatwo Zresztą sobie wyobrazić, jak bardzo pomocne by to było rozwiązanie, gdyby zaczęło być stosowane rzeczywiście na bardzo dużą skalę. Wiele osób mogłoby się momentalnie stać twórcami i to nawet bardzo kreatywnymi. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże pokłady kreatywności muzycznej w nas tkwią.

Czy automatyzacja muzyki jest groźna?

Oczywiście jak zwykle w przypadku takich innowacyjnych technologii, zawsze pojawiają się ich zwolennicy, ale także przeciwnicy. Jest też naturalnie trzecia grupa, która z racjonalną dozą sceptycyzmu przygląda się rozwojowi takich cyfrowych unowocześnień. Obawy, które niosą ze sobą innowacyjne technologie i algorytmy sztucznej inteligencji, nie są zresztą bezzasadne. W końcu automatyzacja jest przyszłością wszystkich gałęzi przemysłowych i nie da się tego procesu zahamować. Dotyczy to bardzo wielu branż i pracowników. Czy to samo jednak będzie czekać branżę muzyczną?

W zasadzie taka spora zmiana już się na tym polu dokonała. Miało to miejsce w 1982 roku. Wówczas to znany kompozytor David Cope pracował nad napisaniem opery. Przytrafiła mu się jednak wówczas blokada twórcza. Wtedy właśnie podjął decyzję, aby wykorzystać swoje zdolności w obszarze języków programowania. W ten sposób powstała Eksperymentalna Muzyczna Inteligencja, czyli w skrócie EMI. Jej działanie polegało na analizowaniu skomponowanych utworów. Podzieliła je na części, analizowała, a potem tworzyła całkiem nowe kompozycje.

Warto też dodać, że nowa generacja takich programów nie ma już na celu naśladowania twórcy. Teraz sztuczna inteligencja ma być całkowicie niezależnym kompozytorem. Oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie kompozycje mogą być owocem takiej pracy i czy rzeczywiście będą pozbawione twórczego ducha?

Uwaga! W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.