My szykujemy się do świąt, złodzieje mają "żniwa"! Szczególnie niebezpieczni są kieszonkowcy

kieszonkowiec
Pixabay

Za kilka dni Święta Wielkanocne, przygotowania do nich idą już w wielu domach pełną parą. Wzmożony ruch na targowiskach, w marketach i komunikacji miejskiej wyraźnie da się zauważyć. Niestety przy tej okazji swoje "żniwa" zbierają też kieszonkowcy. Pamiętajmy, by w szale przedświątecznych zakupów zachować ostrożność i czujność. Rokrocznie nieuczciwe osoby wykorzystują każdą nieuwagę i roztargnienie, aby osiągnąć swój cel. 

Przed nami czas przedświątecznych zakupów. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować ostrożność i nie paść ofiarą złodziei. Jak zaznacza policja:

- Kieszonkowcy niczym specjalnym się nie wyróżniają. Zwykle działają w grupach. Często, jeśli nie ma naturalnego, stwarzają sztuczny tłok. Aranżują niby przypadkowe „potrącenie" czy potknięcie i w tym momencie kradną źle zabezpieczone portfele, telefony komórkowe i dokumenty. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy. Kieszonkowca bardzo trudno złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest czujność i zapobieganie – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych - apeluje Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by najcenniejsze przedmioty - portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chować w bezpiecznych miejscach, z których trudno jest coś wyjąć bez zwrócenia twojej uwagi. Tylne kieszenie spodni czy luźnych kurtek z pewnością nie są dobrym pomysłem, podobnie, jak reklamówki, które bardzo łatwo przeciąć. Idąc na zakupy warto też podzielić gotówkę na mniejsze kwoty i schować ją w kilku miejscach.

Zwróćmy też uwagę na klucze do mieszkania, nośmy je w innym miejscu niż dokumenty z adresem, bo jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.

- Torbę, saszetkę, plecak trzymajmy zawsze przed sobą i niech zawsze będą zapięte. Bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół Ciebie, obserwuj otoczenie, a podróżując środkami publicznej komunikacji nie zasypiajmy - radzi Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji i dodaje: - W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj! Wszczynaj alarm, powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy.