Na czerwonym świetle wjechała na przejazd kolejowy i uszkodziła infrastrukturę

Na czerwonym świetle wjechała na przejazd kolejowy i uszkodziła infrastrukturę
fot. KPP w Kutnie

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w Kutnie. Kierująca autem wjechała na przejazd kolejowy na czerwonym świetle.

Do sytuacji doszło we wtorek (30 stycznia) przed godziną 12:00 na przejeździe kolejowym na ul. Łąkoszyńskiej w Kutnie.

- Kierująca pojazdem opel combo naruszyła zakaz wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym. W wyniku czego uszkodziła swój pojazd, oraz ciągłość drąga napędowego będącego częścią infrastruktury kolejowej. Za powyższe wykroczenie kierująca została ukarana mandatem karnym - informuje mł. asp. Katarzyna Wasiak. - Za tego rodzaju wykroczenie przewidziany jest mandat karny w wysokości 2000 zł i 15 punktów karnych.

Policjanci przypominają:

Kierowcom przypominamy, że przejazd kolejowy na ul. Łąkoszyńskiej został zmodernizowany w ostatnim roku poprzez wprowadzenie do infrastruktury drogowej sygnalizacji świetlnej i półzapór (dotychczas przejazd miał charakter niestrzeżony ze znakiem STOP), co niejednokrotnie wprowadzało kierujących jadących "na pamięć" w konsternację i zakłopotanie w momencie włączenia się sygnału czerwonego. Kierujący zatrzymywali pojazdy w miejscu, gdzie opuszczała się półzapora, czym doprowadzali do zaistnienia zdarzenia drogowego generowanego na przejeździe kolejowym. Podobnie było i tym razem. W żadnym z tych zdarzeń nie doszło do zderzenia z pociągiem.

Przypominamy też, że w chwili obecnej uległa modernizacji infrastruktura drogowa w obrębie przejazdu kolejowego w miejscowości Florek. W trakcie zmiany jest kategoria przejazdu z D na B, co wiąże się z wprowadzeniem zapór oraz sygnalizacji świetlnej. Powyższa realizacja oczekuje na uruchomienie i z pewnością przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym, gdzie w roku 2023 doszło do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.
Przypominamy , że bbowiązki kierującego pojazdem przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżaniu przez przejazd zawarte są w art. 28 Prawo o ruchu drogowym.