Nadia Jasińska z kolejnymi udanymi wynikami w turniejach Polskiego Związku Tenisowego oraz Tennis Europe

IMG_5950
fot. MMKT Łęczyca

Minęły wakacje, czas wrócić do szkoły, lecz letni sezon tenisowy w Polsce oraz w Europie trwa w najlepsze. Pogoda sprzyja, więc młodzi zawodnicy walczą o trofea, rankingi oraz starają się jak najbardziej poprawić swój tenis, a także pozycje na listach klasyfikacyjnych PZT oraz Tennis Europe. 

Dla liderki z MMKT Łęczyca, uczennicy I klasy LO im. Kazimierza Wielkiego, ostatnie tygodnie wakacyjne, a także początek września był okresem bardzo wytężonej pracy sportowej, związanej oczywiście z licznymi treningami, ale przede wszystkim z częstymi wyjazdami turniejowymi po Polsce, a także do Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy. Oprócz kilku triumfów singiel/debel w małych, lokalnych turniejach wojewódzkich Łódź/Pabianice, 13-letnia Nadia Jasińska, która normalnie rywalizuje w kategorii U-14, coraz częściej bierze udział w rywalizacji ze starszymi, silniejszymi koleżankami z U-16, aby podnosić swój poziom tenisa, a także budować rankingi w wyższej grupie wiekowej na przyszły rok. 

Aktualnie w bieżącym rankingu PZT, U-16 na wrzesień zajmuje wysoką 42 pozycję w Polsce, a jednocześnie jest 5 w swoim roczniku 2009. Po ostatnich dobrych, punktowanych miejscach na turniejach w Rudzie Śląskiej oraz w Krakowie pozycja reprezentantki MMKT Łęczyca powinna jeszcze awansować o kilka miejsc w górę. 

Oprócz rywalizacji na krajowych kortach Nadia intensywnie w tym roku bierze udział w cyklu europejskich turniejów pod szyldem Tennis Europe z siedzibą w szwajcarskiej Bazylei. Te rozgrywki odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: U-12/14/16 i są pierwszym krokiem dla młodzieży na drodze do dużego światowego tenisa. Co tydzień na terenie całej Europy odbywa się jednocześnie kilka imprez, dla każdej kategorii wiekowej o różnych rangach trudności. Tydzień w tydzień uczestniczy w nich ok. 1000 młodych zawodników z całego świata. 

- To zupełnie inny poziom tenisa, niż w Polsce. Dość powiedzieć, że na europejskich listach rankingowych w U-14, gdzie aktualnie rywalizuje Nadia znajduje się kilka tysięcy zawodników, praktycznie ze wszystkich krajów. Dostanie się do turnieju eliminacyjnego jest często niemożliwe, bez posiadania rankingu, nie mówiąc już o turnieju głównym. Bardzo często listy oczekującej młodzieży liczą po kilkadziesiąt nazwisk. I takaż tez była cierniowa droga naszej Nadii i dopiero po kilku wygranych, szczęśliwie meczach: singiel/debel zaistniała na listach europejskich. Natomiast ostatnie występy turniejowe w Słowacji, gdzie Nadia zajęła nieco wyższe punktowane miejsca w singlu oraz deblu z koleżanką z Niemiec, gdzie dziewczynki dosłownie otarły się o finał turnieju, ulegając w tie breaku późniejszym triumfatorkom ze Słowacji, spowodowały, że zajmuje ok. 700 pozycję na listach europejskich. To oczywiście niby nic wielkiego, ale tylko my wiemy jak trudno tego dokonać. Teraz po przebyciu tej trudnej drogi, jest nieco łatwiej. Nadia ma pewny udział w wybranych imprezach, zaczyna procentować doświadczenie, a także liczne nowe kontakty z koleżankami z innych krajów i możliwość dobrania się w mocnej parze deblowej. Daleka jeszcze droga przed naszą zawodniczką z MMKT Łęczyca, lecz pierwsze małe kroczki zostały zrobione i możemy obiecać, że powalczymy dalej, również w wyższej kategorii U-16, gdzie na razie ranking europejski Nadii to ok.1200, czyli „Kosmos",…ale na listach jest obecnie ponad 4000 starszych i silniejszych zawodniczek z całej Europy - mówi Grzegorz Jasiński. - Natomiast najbliższe wyjazdy turniejowe to Drużynowe Mistrzostwa Polski Polskiego Związku Tenisowego w obu kategoriach: U-14 oraz U-16, gdzie MMKT Łęczyca tradycyjnie wystawia 2-dwa, 5-osobowe Teamy. W najbliższy weekend w pod poznańskich Pobiedziskach reprezentantki Łęczycy zagrają w U-14, natomiast w następnym tygodniu, będziemy walczyć o Honor Łęczycy w U-16 w Bielsku-Białej. Trzymajmy mocno kciuki za nasze zawodniczki z Miejskiego Młodzieżowego Klubu Tenisowego –Łęczyca.

Zobacz zdjęcia: