wersja testowa serwisu
  • BHP Łęczyca
  • EKO-GAZ Łęczyca

OC – czym właściwie jest?

Zdjecie-ele24

Każdy kierowca w Polsce z całą pewnością zna ubezpieczenie OC, ale niewielu tak naprawdę zdaje sobie sprawę, jaką ochronę gwarantuje tego typu polisa. W tym tekście poznasz lepiej ubezpieczenie OC. Zaczynamy!

Ile kosztuje OC?

Wiele zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Każda firma może bowiem w dowolny sposób kształtować swoją politykę cenową. Właśnie z tego powodu dobrym pomysłem jest korzystanie z porównywarek i kalkulatorów OC/AC. Dzięki tym narzędziom szybko i bez zbędnych komplikacji dowiesz się, ile będzie kosztować Twoje przyszłe OC. Przeczytaj ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na https://najtaniejuagenta.pl/.

Kto musi wykupić OC?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że obowiązek dotyczy samochodów, motocykli, przyczep i naczep oraz maszyn rolniczych. Zasadniczo od tego przepisu nie ma żadnych odstępstw.

Brak OC

Przepisy jasno wyrażają się o braku ważnej polisy ubezpieczeniowej. Za takie przewinienie przewidziana jest grzywna, której wysokość ściśle zależy od okresu, w jakim pojazd nie był objęty ubezpieczeniem oraz aktualnie obowiązujących stawek. W roku 2021 dla samochodów osobowych kwoty grzywny kształtują się następująco:

Od 1 do 3 dni – 1120 zł

Od 4 do 14 dni – 2800 zł

Powyżej 14 dni – 5600 zł

Wzrost stawek w porównaniu do poprzedniego roku jest wynikiem wyższej płacy minimalnej, która zmieniła się z 2600 zł brutto do 2800 zł brutto.

Przed czym chroni OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w swoim założeniu ma chronić sprawcę przed konsekwencjami finansowymi kolizji lub wypadków, które spowoduje. W praktyce wygląda to tak, że w sytuacji, gdy z Twojej winy zostaną poszkodowane fizycznie lub materialnie osoby trzecie to ubezpieczyciel wypłaci im należne odszkodowanie. Nie musisz więc martwić się tym, że stłuczka, czy poważniejszy wypadek doprowadzi do załamania Twojego budżetu.

Czym różnią się oferty różnych ubezpieczycieli?

Zasadniczo niczym. Zgodnie z polskim prawem każde ubezpieczenie OC ma gwarantować taką samą ochronę osobie, które je wykupi. Oznacza to, że ubezpieczalnie są zobligowane do oferowania tych samych produktów. Zmienna może być jedynie cena oraz ewentualne nieobowiązkowe pakiety dodatkowe. Podczas wyboru ubezpieczenia zwróć uwagę na renomę towarzystwa oraz sprawdź opinie, jakie klienci zostawiają w Internecie.

Jak można dodatkowo się ochronić?

Ubezpieczenie OC jest podstawową formą ochrony, którą powinien wykupić każdy odpowiedzialny kierowca. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowej ochronie, zastanów się zaopatrzeniem się również w autocasco, które zagwarantuje Ci odszkodowanie, gdy samochód zostanie uszkodzony nie z Twojej winy lub skradziony. Często ubezpieczyciele oferują ciekawe rabaty dla osób, które decydują się na wykupienie pakiety OC i AC.

Gdzie kupić OC?

Najlepszym miejscem obecnie jest Internet. Dzięki wspomnianym wyżej kalkulatorom oraz porównywarkom ubezpieczeniowym wystarczy tylko chwila, by dotrzeć do listy najlepszych ofert. Potem kilka kliknięć i polisa jest już Twoja. Płatności możesz dokonać również za pośrednictwem sieci bez konieczności wychodzenia z domu oraz wizyt w stacjonarnych biurach. Wielu ubezpieczycieli premiuje również swoich klientów za zakup polis online i oferuje im korzystne rabaty. Wynika to z faktu, że nie muszą zatrudniać armii pracowników, co przekłada się na znaczne oszczędności. Dzięki temu ceny produktów mogą być nieco niższe niż w poza Internetem. Dowiedz się więcej od ubezpieczeniu online na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/