OFICJALNE: Podejrzenie koronawirusa w łęczyckim szpitalu. SOR w trakcie dezynfekcji

*OFICJALNE:* Podejrzenie koronawirusa w łęczyckim szpitalu. SOR w trakcie dezynfekcji

Do naszej redakcji wpłynęła wiadomość, że w łęczyckim szpitalu znajduje się pacjentka z podejrzeniem koronawirusa! 

W tej chwili na terenie Polski jest sześć potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Jak przekazuje Minister Zdrowia, żadna z tych osób nie jest mieszkańcem województwa łódzkiego. Znajduje się tu jednak kilka osób z podejrzeniem zakażenia - wszystkie są hospitalizowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Dzisiaj do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który był pacjentem w łęczyckim Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Według jego relacji w szpitalu znajduje się pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Niezwłocznie skontaktowaliśmy się w tej sprawie w rzecznikiem prasowym Wojewody Łódzkiego, Dagmarą Zalewską, która potwierdziła te dane. Dzisiaj (7 marca) do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przyszła kobieta zaniepokojona swoimi objawami, jakie miała.

Pacjentka niezwłocznie została przetransportowana do Wojewódzkiego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi, gdzie została odizolowana i zostanie poddana dokładnym badaniom. Aktualnie SOR w Łęczycy jest wyłączony z działania - odbywa się tam dezynfekcja. Reszta szpitala pracuje normalnie.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).