wersja testowa serwisu

Opowieści Romana Pankiewicza zachwyciły uczniów z Grabowa

Opowieści Tomana Pankiewicza zachwyciły uczniów z Grabowa
fot. GCKB w Grabowie

W Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie goszczono Romana Pankiewicza, pisarza literatury podróżniczej, który niegdyś, przez trzy lata zamieszkiwał Islandię. Pisarz wzbudził zainteresowanie wśród słuchaczy, a wszystko za sprawą niezwykle ekspresyjnego sposobu opowiadania.

Niewątpliwie Islandia zachwyca turystów pięknymi, polodowcowymi widokami, a także przyprawia o grozę przyrodą, która bywa wręcz nieprzewidywalna. Tu mamy jak na tacy przykład, iż w ciągu letniego, słonecznego dnia w tamtych regionach nastać może nagle deszcz, opady śniegu. Zjawisko to nazywane jest przez mieszkańców czterema porami roku w ciągu jednego dnia.

Na widowni zasiedli dyrektor, nauczyciele i uczniowie kl. IV, V, VI Szkoły Podstawowej w Grabowie. Spotkanie otworzyła Dyrektor GCKB Grabów Paulina Frontczak-Pawłowska, która powitała gości oraz zapowiedziała występ Romana Pankiewicza. Autor książek ukazał widzom codzienność mieszkańców Islandii, którzy musieli swoje życie, zwyczaje, architekturę dostosować do wymagających warunków klimatycznych. Przedstawił także historię swojego wyjazdu z Polski i zapowiedział, iż była to dla niego przygoda życia.

Śmiało można przyznać, że podczas spotkania autorskiego Islandia dała się poznać jako Kraina bardzo różna od naszej Polski. Żyje tam więcej owiec, niż ludzi, a co ciekawe uprawia się tam banany za sprawą wykorzystania energii do ogrzewania szklarni. Spotkać tam można lodowego Smoka Wawelskiego czy też anioła i to, co nam podpowie wyobraźnia, a cuda te stworzyła i ukształtowała przyroda.

Uczestnicy podczas spotkania zapoznali się z zagadnieniami z zakresu turystyki, geografii, przyrody. Ważnym przekazem prowadzącego, powtarzanym kilkukrotnie była wskazówka na życie, by uczyć się języków obcych. To one dają wiele nieograniczonych możliwości rozwoju, zdobycia wymarzonej pracy czy poznania wielu ludzi obcojęzycznych. 

źródło: GCKB w Grabowie