wersja testowa serwisu

Otwarcie powszechnego punktu szczepień w Arenie Lodowej

1a25

W poniedziałek, 26 kwietnia 2021 roku, w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się otwarcie jednego z czterech w województwie łódzkim, powszechnego punktu szczepień szczepionką przeciw COVID-19.

W konferencji udział wzięli: Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, dr n. med. Wiesław Chudzik – Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Aneta Zapart – dyrektor do spraw medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia oddziału łódzkiego i pełnomocnik Wojewody ds. szczepień - Jolanta Kowalik-Gęsiak.

„Powszechny punkt szczepień w Tomaszowie Mazowieckim jest jednym z pierwszych tego rodzaju punktów w ogóle w województwie łódzkim. Bardzo nas cieszy, że dzięki dobrej współpracy rządu z tym miastem Tomaszów Mazowiecki z samorządem powiatowym, udało nam się ten punkt uruchomić i że będzie działał już od dzisiaj. Miejmy nadzieję, że będzie działał na 100% swoich możliwości, a to jest uzależnione od dostaw szczepionek z zagranicy.

W województwie łódzkim widzimy ewidentnie, że obostrzenia, które zostały zastosowane przez rząd, spowodowały zmniejszenie się liczby dobowych zakażeń, jak i spadek osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 w szpitalach województwa łódzkiego. Jestem winny Państwu informację, iż podjąłem decyzję o zdjęciu łóżek covidowych w trzech placówkach w województwie łódzkim, w całości w szpitalu w Łęczycy, w szpitalu w Głownie częściowo i w szpitalu w Radomsku, dlatego, że jesteśmy w tym momencie już w planie restrukturyzacji ochrony zdrowia, w celu przywracania normalnej ochrony zdrowia, tak aby, tak samo jak mieszkańcy wszystkich powiatów, tak jak i Tomaszowa, docelowo mogli już normalnie korzystać z ochrony zdrowia, a nie tak jak do tej pory w reżimie sanitarnym, gdzie prawie trzy tysiące łóżek było zajętych przez pacjentów chorych na COVID-19.

A to jest też jeden z elementów naszej walki, bo drugim są szczepienia. Widzimy się dzisiaj w Tomaszowie Mazowieckim w jednym z punktów, czterech, które w tym tygodniu dołączają do sieci punktów powszechnych. Tydzień temu pilotażowy punkt został uruchomiony w Radomsku. Dzisiaj w Tomaszowie, w Konstantynowie Łódzkim, w Łowiczu i w Łodzi ruszają kolejne powszechne punkty szczepień. Dzięki bardzo dobrej współpracy rządu, jak i samorządów, i tu chciałbym podziękować panu Prezydentowi Tomaszowa Mazowieckiego, panu Marcinowi Witko, za bardzo dobrą współpracę, za bardzo dobre i efektywne, bardzo dobre zorganizowanie tego punktu szczepień dla mieszkańców Tomaszowa i powiatu. Punkt może szczepić 500 osób, a docelowo nawet 1000, zaś punkty, które uruchamiamy tylko w tym tygodniu, zwiększają nasze możliwości dzienne o 2 i pół tysiąca szczepień, wykonanych jednego dnia. To bardzo dużo, dlatego, że w województwie łódzkim pierwszą dawką zaszczepiliśmy ponad 160 tysięcy ludzi, zaś w ogóle liczbę dawek czy szczepień wykonanych, zbliżamy się do 700 tysięcy. Warto wspomnieć, że punkt ten jest współprowadzony, z jednej strony, organizacyjnie przez miasto, z drugiej strony przez szpital powiatowy i Starostwo, za co panu Staroście, Mariuszowi Węgrzynowskiemu, bardzo dziękuję." – podziękował za dobrą współpracę Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki.

„Znajdujemy się na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. To piękny obiekt nie tylko na terenie miasta, na terenie całego powiatu tomaszowskiego, wyjątkowe miejsce. To miejsce zostało wybrane jako element ogólnopolskiej strategii, związanej ze szczepieniami Polaków, mieszkańców powiatu tomaszowskiego. To obiekt, w którym można wykonać najwięcej szczepień każdego dnia, uwzględniając jeszcze też Tomaszowskie Centrum Zdrowia, które ma duże możliwości, ale tak naprawdę poszerzamy gamę możliwości, żeby jak najszybciej, jak najwięcej, przede wszystkim tomaszowian, mieszkańców powiatu tomaszowskiego, mogło się zaszczepić. Ta dzisiejsza wizyta Wojewody, pana Tobiasza Bocheńskiego, pokazuje jak bardzo ważną sprawą dla rządu polskiego, jak bardzo ważną sprawą dla administracji państwowej, jest to, żeby Polacy mogli poczuć się bezpieczni, żeby jak najmniej osób zachorowało na COVID w niedalekiej przyszłości i żebyśmy mogli powrócić do normalności, zarówno takiego funkcjonowania społecznego, jak i też w ramach naszej gospodarki. To jest bardzo ważne dziękujemy bardzo za te dodatkowe działania rządu polskiego, które mają przyspieszyć powrót do normalności' – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Dzisiaj ruszył powszechny punkt szczepień w Arenie Lodowej, w ramach Narodowego Programu Szczepień Polaków. Wszystko przebiega sprawnie. Nie ukrywam, że obawialiśmy się troszeczkę, bo to nowe wyzwanie. Na co dzień Arena gości setki sportowców, setki miłośników łyżwiarstwa, miłośników siatkówki i innych dyscyplin sportu. Dziś natomiast ma służyć mieszkańcom, tym pacjentom, którzy zdecydowali się zaszczepić przeciwko COVID-19. Powstanie tego punktu było możliwe dzięki dobrej współpracy ze wszystkimi służbami na poszczególnych szczeblach, począwszy od urzędu pana Wojewody, pana Starosty oraz Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, bo gdyby nie oni, to dzisiaj moglibyśmy to najlepiej zorganizować na świecie, ale gdyby nie miał nas kto zaszczepić, to ten punkt nie byłby w stanie funkcjonować. Więc wielkie podziękowania dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, żeby tomaszowianie mogli się w tym powszechnym punkcie szczepić. A co za tym idzie? No idzie za tym to, że przyśpieszymy proces szczepienia i te osoby, które faktycznie chcą się zaszczepić, zaszczepią się w naszym mieście dużo szybciej. Jesteśmy w stanie szczepić dziennie 1000 pacjentów na chwilę obecną. Z tego co wiem, będziemy dysponować kilkuset szczepionkami dziennie i jeżeli będzie taka potrzeba, żeby zwiększyć liczbę osób zaszczepionych, to oczywiście zrobimy wszystko, żeby tak się stało.

Tu pracują przede wszystkim osoby w ramach wolontariatu, tym trzeba przede wszystkim podziękować, ale są też Wojska Obrony Terytorialnej, tak jak w całym kraju, są też pracownicy Urzędu Miasta, którym serdecznie dziękuję, bo musieli też przygotować to wszystko od a do z, tak że jak wspomniałem, wiele, wiele osób się przyczyniło do tego, że ten punkt mógł dzisiaj sprawnie ruszyć." – powiedział Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Po przekazaniu informacji dotyczących powszechnego punktu szczepień ulokowanego w Arenie Lodowej, wszyscy mieli możliwość obejrzeć, jak punkt ten został doskonale zorganizowany. Znajdują się tam wydzielone miejsca dla rejestrowania się chętnych na szczepienie. następnie osoba zarejestrowana udaje się w wydzielone miejsce w celu wypełnienia ankiety i przechodzi do jednego z siedmiu gabinetów szczepień. Po zaszczepieniu przechodzi do poczekalni, gdzie należy odczekać 15 minut po szczepieniu.

„W Arenie Lodowej znajduje się siedem gabinetów. Obsługę medyczną zabezpieczają pracownicy Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Tutaj przy wejściu macie możliwość Państwo zapisania się oraz sprawdzenia czy jesteście Państwo zarejestrowani poprawnie. W momencie dokonania rejestracji przechodzimy do części oczekiwania, gdzie jest możliwość wypełnienia ankiety. Stamtąd zapraszani są Państwo do gabinetów szczepień w zależności od rodzaju szczepionki oraz uruchomionych ilości punktów. Państwo, którzy zajmują się obsługą techniczną, wskazują, do którego gabinetu trzeba się udać. Po wykonaniu iniekcji zapraszamy Państwa do strefy oczekiwania, gdzie należy odczekać 15 minut.

Punkt w Arenie Lodowej został zorganizowany przy współpracy z Prezydentem Tomaszowa panem Marcinem Witko. Jeśli chodzi o obsługę medyczną zabezpieczona to około 30 osób, pracowników medycznych. W zależności od ilości szczepionek, ilości pacjentów, na każdy gabinet przepada dwóch, trzech pracowników, po dwóch ratowników medycznych oraz jeden pracownik administracyjny, zajmujący się obsługą komputera oraz dokumentacją. Na każdy z czterech gabinetów przypada jeden ratownik lub lekarz, który zabezpiecza również Państwa pod kątem tego, gdyby wydarzyły się jakieś zdarzenia niepożądane.

Tutaj na miejscu w Arenie lodowej istnieje możliwość zapisania się na szczepienie. Jest także możliwość poprzez e-rejestrację, a także infolinię lub w każdym innym punkcie na terenie Tomaszowa czy też Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Jeśli chodzi o zapisy, to każdego dnia odblokowywane są kolejne roczniki, to również możliwość sprawdzenia czy dany rocznik, czy nasz rocznik ma możliwość zaszczepienia się. Możemy sprowadzić na stronie internetowej szczepimysie." – przybliżył informacje techniczne, dotyczące szczepienia się w Arenie Lodowej, Konrad Borowski – naczelny pielęgniarz Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim