wersja testowa serwisu
  • BHP Łęczyca
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • Restauracja

Pensjonariusz DPS w Głownie z koronawirusem. W Starostwie Powiatowym odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Głownie z koronawirusem. W Starostwie Powiatowym odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego
fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

Od początku pandemii koronawirusa powiatowy samorząd podejmował działania mające na celu, profilaktykę oraz zapewnienie pomocy osobom wymagającym wsparcia, przede wszystkim w domach pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby z grup najbardziej narażonych na zakażenie. Niestety, pomimo wprowadzonych zabezpieczeń, koronawirus pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Głownie.

Niestety, pomimo restrykcji, w głowieńskim ośrodku, nie udało się uniknąć zakażenia. U jednego z pensjonariuszy testy potwierdziły koronawirusa. Podczas dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego starosta zgierski – Bogdan Jarota przedstawił szczegółowe procedury bezpieczeństwa jakie zostały uruchomione w placówce.

Obecnie w głowieńskim DPS-ie znajduje się 65 osób (57 pensjonariuszy oraz 8 pracowników). Żadna z tych osób nie może opuszczać placówki.

– Po poinformowaniu przez nas Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, ta wyraziła zgodę na pobranie wymazu od wszystkich osób przebywających w DPS-ie – mówi starosta zgierski – Bogdan Jarota. – W momencie gdy będą znane wyniki, starostwo podejmie dalsze decyzje ws. funkcjonowania placówki.

Personel, który przebywa w placówce jest zaopatrzony w środki ochronny osobistej, niezbędne do dalszego, prawidłowego funkcjonowania DPS-u.

– W tej trudnej sytuacji nie jesteśmy sami. Na nasza prośbę o ewentualną pomoc odpowiedziały m.in. Wojsko Obrony Terytorialnej oraz Siostry Urszulanki z Łodzi i Ozorkowa – dodaje starosta Bogdan Jarota.

Jak zapewniają władze powiatu zgierskiego, wcześniej we wszystkich DPS-ach, prowadzonych przez powiat zgierski, zastosowano szereg rozwiązań, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom, w tym m.in. całkowity zakaz odwiedzin, wstrzymano wyjścia mieszkańców poza teren DPS-u, zapewniono pracownikom oraz mieszkańcom stały dostęp do niezbędnych środków higieny osobistej tj. maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk itp., przesunięto, w miarę możliwości, wizyty u lekarzy specjalistów na późniejsze terminy, pracownicy i mieszkańcy na bieżąco są zapoznawani z aktualnymi komunikatami Wojewody Łódzkiego oraz służb sanitarnych, terapia zajęciowa oraz rehabilitacja realizowana jest w trybie indywidualnym, zapewniono możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, monitorowanie stanu zdrowia mieszkańców, monitorowanie stanu zdrowia personelu poprzez mierzenie temperatury przed przystąpieniem do pracy, zobowiązano mieszkańców do spożywania posiłków we własnych pokojach, wyznaczono dodatkowe punkty dezynfekcyjne dla personelu oraz mieszkańców, paczki dla mieszkańców poddawane są 24 godzinnej kwarantannie, a personel w sytuacji zaobserwowania charakterystycznych objawów dla zakażenia koronawirusem, ma obowiązek bezwzględnie powiadomić o zaistniałym fakcie służby sanitarne.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu