wersja testowa serwisu

PILNE: Ognisko ptasiej grypy w Gledzianowie. Na miejscu Inspekcja weterynaryjna. Gazowane są kaczki

ptasia_grypa_gledzianow2

Niepokojące informacje płyną do nas od godzin porannych. W Gledzianowie (gm. Witonia) potwierdzono ognisko ptasiej grypy. Na miejscu jest Inspekcja weterynaryjna. Rostawiono także specjalny namiot. 

Jak na razie nie mamy zbyt wielu szczegółów na temat nowego ogniska ptasiej grypy - Wszystkie osoby, które mogą udzielić szczegółowych informacji są obecnie na miejscu - słyszymy w kutnowskim inspektoracie.

Wiadomo jedynie, iż dla uniknięcia rozprzestrzenienia się wirusa właśnie w tym momencie gazowane są kaczki.

Co wiemy i wirusie?

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, jest to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.

Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A.

Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

  • kałem
  • wydzieliną z oczu
  • wydzieliną z dróg oddechowych
  • wydychanym powietrzem

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:

  • kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby
  • kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa AI, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu;
  • perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków
  • strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki
  • ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające - wirusy AI izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Więcej informacji na temat ogniska wirusa w Gledzianowie niebawem w naszym portalu internetowym.

Zobacz zdjęcie z miejsca ogniska ptasiej grypy: