wersja testowa serwisu

Policja apeluje: Uwaga na oszustwa podczas zakupów w internecie

policja-auto-swiata

Zamiast zakupionego towaru w jednej przesyłce był ziemniak, w drugiej czerstwy chleb a kontaktu ze sprzedającym po zrealizowanym przelewie brak. Takie zdarzenia były przyczyną złożenia zawiadomień o oszustwie w minionym tygodniu w łęczyckiej komendzie. Policjanci wyjaśniają sprawy i przypominają o zachowaniu ostrożności podczas internetowych zakupów.

Zakupy poprzez Internet stały się już codziennością, są wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce gdzie działają oszuści.

Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Tylko w minionym tygodniu dwóch mieszkańców naszego powiatu zamiast zakupionego telefonu, jeden w przesyłce otrzymał ziemniaka, a drugi czerstwy chleb, a kontaktu ze sprzedającymi po przelewie BRAK!!

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:

 • Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
 • Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
 • Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
 • Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
 • Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,
 • Przed dokonaniem przelewu, sprawdźmy na stronie NBP czy numer konta podany przez sprzedającego, odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku.
 • Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

Zachowajmy szczególną ostrożność jeżeli:

 • Sprzedawca unika kontaktu osobistego,
 • Prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji
 • Prosi o podanie danych z wykonanego przelewu
 • Gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.

źródło: KPP w Łęczycy