wersja testowa serwisu

WAŻNE: Policja w Urzędzie Gminy Daszyna. Rusza dochodzenie w sprawie zaniechań Sebastiana Zaborowskiego? Funkcjonariusze z KWP w Łodzi przyjechali po dokumenty w sprawie elektrociepłowni

WAŻNE: Policja w Urzędzie Gminy Daszyna. Rusza dochodzenie w sprawie zaniechań Sebastiana Zaborowskiego? Funkcjonariusze z KWP w Łodzi przyjechali po dokumenty w sprawie elektrociepłowni

Gmina Daszyna i sytuacja związana z ogromną inwestycją za ponad 50 milionów złotych, była tematem naszego ostatniego artykułu. Opisywaliśmy w nim kłopoty, z którymi będzie musiał zmierzyć się pełniący obowiązki wójta gminy Daszyna, Sebastian Zaborowski. Wszystko wskazuje na to, że sprawa i dochodzenie związane z potencjalnymi zaniechaniami ze strony Zaborowskiego, nabierają tempa.

W Urzędzie Gminy Daszyna pojawili się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Czterech mundurowych przybyło, aby zabrać i zabezpieczyć wszelką dokumentację dotyczącą inwestycji związanej z budową elektrociepłowni.

Przypomnijmy, Gmina Daszyna miała realizować budowę elektrociepłowni z wykorzystaniem zewnętrznego finansowania. Projekt rozpoczął się akurat w czasie, gdy obecny Wójt Zbigniew Wojtera, trafił do aresztu, za rzekome prywatne wyłudzenia dotacji na tereny rolne kwotę przekraczającą 11 milionów złotych.

Wojtera, w trakcie przebywania w areszcie, wbrew obowiązującemu prawu w naszym kraju, nie został dopuszczony do ślubowania, a w jego miejsce został powołany pełniący jego obowiązki, Sebastian Zaborowski.

Problem w tym, że w czasie, gdy Zaborowski objął swoją funkcję, inwestycja nie ruszyła, zerwano umowę z wykonawcą, a gmina straciła na dziś ponad 70 milionów złotych.

Wojtera po 1,5 roku przetrzymywania w areszcie, wyszedł na wolność, wrócił do urzędu, jest dziś wójtem, lecz inwestycja jest już nie do uratowania.

W związku z wieloma skandalicznymi decyzjami "zastępującego go" Zaborowskiego, Zbigniew Wojtera, bazując na audycie przeprowadzonym przez prof. prawa, konstytucjonalistę Marka Chmaja - autorytet w dziedzinie prawa, złożył doniesienie do Premiera RP, Mateusza Morawieckiego, wskazując listę bardzo poważnych naruszeń, których miał dopuścić się Sebastian Zaborowski w trakcie pełnienia funkcji wójta.

Jak mówił wójt Zbigniew Wojtera naszej redakcji - Audyt ten, jest po prostu miażdżący dla Pana Zaborowskiego.

Kolejnym krokiem jest złożenie pozwu na drodze postępowania cywilnego przeciwko Sebastianowi Zaborowskiemu. Chodzi o kwotę przekraczającą 70 milionów złotych, których urząd będzie żądał od Zaborowskiego.

- Jesteśmy już w końcowej fazie przygotowywania dokumentacji, która ma być dołączona do pozwu. W ciągu kilku tygodni pozew trafi do sądu - mówi Wójt Gminy Daszyna Zbigniew Wojtera.

- Wizyta w urzędzie policji z komendy wojewódzkiej jest sygnałem, że coś zaczyna dziać się w sprawie. Przekazaliśmy pełną dokumentację funkcjonariuszom - mówi Wojtera.

O dalszych krokach w sprawie pociągnięcia Sebastiana Zaborowskiego do odpowiedzialności za uchybienia, które doprowadziły do niezrealizowania tak tej wielkiej inwestycji w centralnej Polsce, będziemy informowali na bieżąco w naszym portalu.