wersja testowa serwisu

Policyjny śmigłowiec nad autostradą A2. Czego szukali funkcjonariusze?

224-130336
fot. KWP w Łodzi

W piątek, 21 maja 2021 roku, policjanci przeprowadzili działania „Podniebny patrol". Funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy wchodzą w skład łódzkiej grupy „Speed", przeprowadzili na autostradzie A2, kontrole pod kątem ujawniania wykroczeń. Głównie było to niestosowanie się do zakazu wyprzedzania, przez kierujących samochodami ciężarowymi na odcinku od skrzyżowania autostrad A2/A1 do granicy województwa łódzkiego. Na tym odcinku taki zakaz wyrażony jest znakami pionowymi „B26".

Do wsparcia powyższej akcji ruszył także policyjny śmigłowiec. Autostrada A2 była monitorowana z pokładu helikoptera wyposażonego w kamerę. Po zarejestrowaniu wykroczenia koordynator działań przekazywał informację o jego ujawnieniu do patrolu naziemnego znajdującego się najbliżej. Wówczas funkcjonariusze zatrzymywali wytypowany pojazd do kontroli. Takie nagranie zabezpieczano jako materiał dowodowy. Policjanci wyposażeni w wideorejestratory patrolowali teren autostrady A2 również dynamicznie ujawniając szereg innych wykroczeń, w tym przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Szczególnym nadzorem objęto w tym dniu kierujących samochodami ciężarowymi. Podczas kilkugodzinnej akcji policjanci przeprowadzili 122 kontrole drogowe. Ujawnili 142 wykroczenia, z których 57 popełnili kierujący ciężarówkami niestosujący się do zakazu wyprzedzania. Nałożono łącznie 123 mandaty karne, w tym 33 za przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych i 1 prawo jazdy.

Funkcjonariusze zapowiadają cykliczną kontynuację takich działań, jednocześnie apelując o zdrowy rozsądek i dostosowywanie prędkości do zmiennych warunków ruchu. Traktujmy autostradę jako miejsce gdzie obowiązują szczególne przepisy ruchu drogowego a nawet najmniejszy błąd kierującego jakimkolwiek pojazdem może doprowadzić do bardzo poważnych skutków przy wypadku drogowym.

źródło: KWP w Łodzi

Zobacz zdjęcia: