Ponad 3 promile i 15-miesięczna córka pod opieką. Szokujące zatrzymanie matki na ulicy Kątnej. Policję zawiadomił przypadkowy świadek

Ponad 3 promile i 15-miesięczna córka pod opieką. Szokujące zatrzymanie matki na ulicy Kątnej. Policję zawiadomił przypadkowy świadek
KPP Bełchatów

Za narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia odpowie 29-letnia bełchatowianka. Nietrzeźwa matka sprawowała opiekę nad 15-miesięczną córką. W organizmie miała ponad 3 promile alkoholu. Na zagrożenie to zareagował przypadkowy świadek. 

Zgłoszenie o tym zdarzeniu policjanci otrzymali 19 marca, po godzinie 15.00. Zgłaszający poinformował dyżurnego, że na przy ulicy Kątnej w Bełchatowie znajduje się nietrzeźwa kobieta, która ma pod swoją opieką małe dziecko. 

- Każdy sygnał o nieprawidłowościach w rodzinach czy też o nietrzeźwych rodzicach opiekujących się dziećmi jest skrupulatnie sprawdzany przez policjantów. Mundurowi natychmiast pojechali pod wskazany adres sprawdzić to niepokojące zgłoszenie. Zastali tam kompletnie pijaną kobietę i towarzyszącego jej nietrzeźwego mężczyznę. Wokół „pary" porozrzucane były butelki po alkoholu. Okazało się, że 29-latka mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie sprawowała opiekę nad swoją 15-miesięczną córeczką - informuje nadkom. Iwona Kaszewska z bełchatowskiej komendy Policji.

Dziecko było ubranie nieadekwatnie do panujących warunków atmosferycznych, jego wygląd wskazywał, że maluszek może być wychłodzony. Policjanci natychmiast wezwali pomoc służby medycznej. Do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego mundurowi opiekowali się dziewczynką, zabrali ją do radiowozu, aby się ogrzała. 

Finalnie, po konsultacji medycznej, maluszek został oddany pod opiekę swojej babci. Natomiast nieodpowiedzialna kobieta została zatrzymana. 

- W czasie przeszukania podejrzewanej mundurowi znaleźli i zabezpieczyli narkotyki. Środki odurzające spakowane w dwa woreczki foliowe zatrzymana trzymała w kieszeni swojej kurtki. 29-latka, po wytrzeźwieniu w policyjnym areszcie, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, usłyszała zarzuty - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

29-latka odpowie za narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowie też za posiadanie środków odurzających, to przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat więzienia.

- Dziękujemy osobie, która anonimowo poinformowała służby ratunkowe o tym zdarzeniu. Dzięki jej reakcji, czujność i zaangażowaniu nie doszło do tragedii. Prosimy mieszkańców o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. Wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich sprawach. W pilnych zdarzeniach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie, należy dzwonić pod numer alarmowy 112 - podsumowuje nadkom. Iwona Kaszewska.