Potrącił interweniującego policjanta i uciekł, później podpalił swoje auto i zaatakował innych funkcjonariuszy. 40-latek odpowie za próbę zabójstwa

Potrącił interweniującego policjanta i uciekł, później podpalił swoje auto i zaatakował innych funkcjonariuszy. 40-latek odpowie za próbę zabójstwa
fot. KWP w Łodzi

Wspólne działania funkcjonariuszy Komend Powiatowych w Poddębicach i w Łasku, przy wsparciu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, doprowadziły do zatrzymania podejrzanego o umyślne potrącenie policjanta, a także czynną napaść na łaskich funkcjonariuszy. 40-latkowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek 6 stycznia 2024 roku na ulicy Łódzkiej w Poddębicach. Wówczas to młodszy aspirant Krzysztof Sobieraj - funkcjonariusz ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, około godziny 23:15, podjął próbę zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który przekroczył dozwoloną prędkość. Siedzący za kierownicą skody fabia mężczyzna, zamiast dostosować się do poleceń wydawanych przez policjanta i zjechać na pobocze, przyspieszył uderzając w funkcjonariusza, a następnie odjechał z miejsca zdarzenia.

Natychmiast współpatrolowiec udzielił pierwszej pomocy swojemu koledze, wezwał na miejsce pogotowie i powiadomił dyżurnego jednostki o zaistniałej sytuacji. Potrącony policjant w stanie ciężkim trafił do jednego z łódzkich szpitali, gdzie do dziś walczy o życie.

Niezwłocznie, policjanci z Wydziału Kryminalnego poddębickiej jednostki oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi podjęli czynności mające na celu odnalezienie sprawcy potrącenia.

- Kilka godzin po zdarzeniu, dyżurny łaskiej komendy otrzymał informację, że na terenie kompleksu leśnego w Kwiatkowicach płonie pojazd, który mógł uczestniczyć w opisywanym wcześniej zdarzeniu. Wstępne ustalenia wskazywały, że jest to pojazd marki Skoda Fabia, którego właścicielem jest mieszkaniec powiatu pabianickiego - informują mundurowi. - Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania wspomnianego mieszkańca. Wszystko wskazywało bowiem, że skoda została umyślnie podpalona, a jej właściciel oddalił się przed przybyciem mundurowych.

Na jednym z duktów leśnych łascy funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który na widok radiowozu zaczął się nerwowo zachowywać. Gdy policjanci podjęli próbę interwencji mężczyzna stał się agresywny i dopuścił się czynnej napaści na funkcjonariusza policji oraz uszkodził siekierą radiowóz.

- 40-latek został obezwładniony i zatrzymany. Okazało się, że był to właściciel spalonego pojazdu. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu przez Prokuraturę Rejonową w Łasku zarzutu usiłowania zabójstwa. Jest to przestępstwo zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności - dodają policjanci.

- Zachowanie Michała P. w kontekście sposobu działania i okoliczności należy zakwalifikować jako usiłowanie zabójstwa i zarzut popełnienia tej zbrodni został przez prokuratora ogłoszony. Nadto Michał P. dopuścił się kolejnego przestępstwa - czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji usiłujących dokonać jego legitymowania w dniu 6 stycznia 2024 r. w miejscowości Kwiatkowice oraz uszkodził radiowóz przy użyciu siekiery - dodają przedstawiciele Prokuratury.

W środę (10 stycznia) decyzją Sądu Rejonowego w Łasku podejrzany został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Mężczyzna usłyszał także zarzut czynnej napaści na dwóch innych funkcjonariuszy Policji i zniszczenia radiowozu. Podejrzany przyznał się do zarzutów. Nie wyjaśnił powodów swojego zachowania. 

- W śledztwie zostanie zgromadzona dokumentacja medyczna dotycząca obrażeń ciała pokrzywdzonego funkcjonariusza, wycena uszkodzeń radiowozu. Koniecznym będzie powołanie biegłych psychiatrów dla oceny poczytalności podejrzanego w chwili czynu. Na obecnym, początkowym etapie postępowania trwa gromadzenie materiału dowodowego z nieosobowych źródeł oraz ustalanie kręgu świadków - czytamy w komunikacie Prokuratury.

Przypominamy, że cały czas trwa zbiórka krwi na rzecz młodszego aspiranta Krzysztofa Sobieraja. Dodatkowo, została uruchomiona zbiórka internetowa na pokrycie kosztów rehabilitacji rannego policjanta. Aby pomóc należy wejść na stronę https://zrzutka.pl/z/sobierajkrzysztof i wpłacić dowolna kwotę.

Zobacz zdjęcia: