wersja testowa serwisu

Poważne zmiany w 300 plus! Na co w tym roku muszą się przygotować rodzice?

kids-1093758_1920
Pixabay

Już od najbliższego czwartku, rusza kolejna edycja "Dobrego Startu" zwanego potocznie 300 plus, tymczasem są poważne zmiany w jego obsłudze!W kolejnym roku szkolnym 2021/2022 dojdzie do zmian zarówno w przyznawaniu jak i wypłacaniu 300 złotych dodatku, w praktyce oznacza to, że zmiany będą obowiązywać już od 1 lipca. Pierwszą podstawową zmianą będzie ta, że pieniądze na zakup szkolnych pomocy będą przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na co jeszcze muszą się przygotować wnioskujący? Sprawdź!

Dotychczas za realizację programu „Dobry Strat" odpowiadały samorządy - były to gminy i powiaty. Teraz całą pracę nad 300 plus przejmują ZUSy. Kolejną zmianą jest ta, że wnioski będzie można składać jedynie elektronicznie, rządowe rozporządzenie (przyjęte 15 czerwca) zlikwidowało możliwość składania papierowych dokumentów.I rzecz kolejna: 300 złotych będzie wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Resort rodziny odpowiedzialny za świadczenie wskazuje, że zmiana organu obsługującego świadczenie zoptymalizuje proces obsługi Dobrego startu i obniży jej koszty nawet o 488 mln zł.

Jak składać wniosek o 300 plus od 1 lipca 2021?

Ze względu na przyjęte zmiany rodzice będą mogli składać wnioski o pieniądze z programu 300 plus od 1 lipca do 30 listopada tylko za pośrednictwem trzech narzędzi: przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Obecnie z programu Dobry start korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Na ten cel rząd wydał do końca 2020 r. ponad 4 mld zł.