wersja testowa serwisu

Pożar w Woli Łaskiej: Inspektorzy WIOŚ kontrolują firmę. Głos w sprawie zabiera też burmistrz Łasku

Pożar w Woli Łaskiej: Inspektorzy WIOŚ kontrolują firmę. Głos w sprawie zabiera też burmistrz Łasku

Cały czas strażacy pracują w Woli Łaskiej, gdzie doszło do pożaru ogromnych hałd odpadów. W neutralizowanie zagrożenia od wczoraj (15 czerwca) zaangażowanych jest ogrom sił i środków straży pożarnej z całego województwa. Na miejsce zdarzenia dotarli również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, którzy prowadzą czynności kontrolne. Komunikat w sprawie pożaru wydał również burmistrz Łasku.

O pożarze przeczytasz w TYM ARTYKULE. Chcesz sprawdzić bieżące informacje z Woli Łaskiej >>> KLIKNIJ

- W związku z pożarem odpadów na terenie podmiotu prowadzącego działalność polegającą na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów w miejscowości Wola Łaska (gm. Łask), który miał miejsce w dniu 15 czerwca 2021 r. inspektorzy Delegatury w Sieradzu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi niezwłocznie podjęli czynności w terenie. Ustalono, że pożar objął odpady z tworzyw sztucznych przeznaczone do przetworzenia - informują pracownicy WIOŚ w Łodzi w opublikowanym komunikacie.

WIOŚ dodaje przy tym, że działalność w zakresie gospodarki odpadami prowadzona jest przez firmę w oparciu o decyzję Marszałka Województwa Łódzkiego zezwalającą na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi kilkukrotnie kontrolował działalność podmiotu gospodarującego odpadami.

- W następstwie stwierdzanych naruszeń na podmiot nakładano administracyjne kary pieniężne, od których podmiot złożył odwołania. Do chwili obecnej postępowania odwoławcze w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska nie zostały zakończone - dodają urzędnicy WIOŚ.

Niezależnie od tej procedury, w tej chwili WIOŚ prowadzi czynności kontrolne. Do sprawy pożaru odniósł się również burmistrz Łasku, który w opublikowanym na stronie Urzędu Miejskiego komunikacie przypomina, że już blisko rok temu zostało zorganizowane spotkanie mające na celu pokazanie kompetencji oraz omówienie skuteczności procedur kontrolnych związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem odpadów przez firmę TWK-ZAG sp. z o.o. oraz wskazanie organów administracji publicznej, które taką działalność firm kontrolują. W spotkaniu poza szeregiem służb (policji, straży pożarnej, sanepidu) wzięli udział poseł Tomasz Rzymkowski, łascy radni i przedstawiciel firmy TWK-ZAG Sp. Z. o.o.

- Jednocześnie informujemy, że Burmistrz Łasku wielokrotnie zwracał się do Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie uciążliwości dla mieszkańców gminy Łask wynikających z działalności firmy TWK-ZAG sp. z o.o. w Woli Łaskiej. W dniu 12.02.2021 r. do Urzędu Miejskiego w Łasku wpłynęła odpowiedź informująca, że Urząd Marszałkowski w Łodzi wszczął z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności przez wspomnianą firmę. Ponadto Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska prowadzi kontrole, których wynikiem jest nałożenie dwóch kar administracyjnych - czytamy w komunikacie.