Pracownicy wyszli na ulicę! Protest zatrzymał kierowców w gigantycznych korkach [Foto]

Pracownicy wyszli na ulicę! Protest zatrzymał kierowców w gigantycznych korkach [Foto]

Blisko setka pracowników Elbest Security i wspierający ich związkowcy ruszyła dziś z trzydniowym protestem. Niepewni swojej zawodowej przyszłości w związku z właścicielskimi przekształceniami w grupie PGE wyszli na ulicę. Protest został przeprowadzony w trzech lokalizacjach gminy Bełchatów i nie ukrywajmy - skutecznie utrudnił dziś drogę do pracy tysiącom ludzi. Organizatorzy proszą o wyrozumiałość, ale jednocześnie podkreślają, że do tak radykalnego działania zmusiła ich po prostu sytuacja.

Chcielibyśmy w imieniu pracowników Elbest Security prosić o wyrozumiałość pracowników innych spółek. Oni faktycznie walczą o swoje miejsca pracy i utrzymanie rodzin – podkreśla naszej reporterce Zofia Kędziak ze Związku Zawodowego "Zjednoczeni".

Pracownicy i związkowcy wyszli na trzy przejścia dla pieszych jeszcze grubo przed godziną 6.00 rano. Protest zorganizowano w Słoku, Nowym Janowie i Piaskach. Przez każdą z wymienionych miejscowości przebiegają drogi dojazdowe do kopalni i elektrowni, największych pracodawców w regionie oraz szeregu spółek pracujących na rzecz energetycznego giganta. Łącznie w Rogowcu i okolicznych lokalizacjach pracuje kilkanaście tysięcy ludzi, spora ich część utknęła dziś jadąc do pracy w gigantycznych korkach. Kilkuminutowe przechodzenie przez przejścia dla pieszych skutecznie zablokowało płynność ruchu. 

Jak poinformował Związek Zawodowy "Zjednoczeni" protesty mają się jeszcze odbywać w kolejne dwa dni. Identycznie sytuacja na drogach będzie wyglądać w czwartek, 1 grudnia i w piątek, 2. Protesty ruszają o 5.30 w środę i trwają mije więcej do 8.00 rano.

Dlaczego pracownicy Elbest Security prostestują?

Pracownicy spółki Elbest Security, która zajmuje się ochroną obiektów strategicznych PGE, sprzeciwiają się formie restrukturyzacji jaką ma przejść ich firma po zmianach właścicielskich w grupie PGE. Przypomnijmy kilka tygodni temu, na początku października Polska Grupa Energetyczna pozbywając się tzw "węglowego śladu" sprzedała udziały w wielu spółkach zależnych do koncernu PGE GiEK. Wedle założeń, z początkiem 2023 roku ma zacząć funkcjonować Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. To właśnie ten podmiot będzie skupiać aktywa węglowe takie jak kopalnie i elektrownie, ale nie tylko. W skład NABE mają także wejść spółki zależne takie jak Betrans, Ramb czy Bestgum. I tu dochodzimy do sedna sprawy, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, do struktur NABE ma nie wejść spółka Elbest Security. Załoga dowiedziała się, że niebawem mają stać się pracownikami Polskiego Holdingu Obronnego. Na co nie wyrażają zgody. Blisko tysiąc pracowników ochrony z Elbest Security ma obawy co do swojej zawodowej przyszłości. Pracownicy podnoszą między innymi argument, że nie mają pewności, że kiedy już staną się częścią wyżej wymienionego holdingu, to czy nadal będą ochraniać obiekty PGE i czy nie ulegnie znacznemu pogorszeniu ich zawodowa sytuacja.