Projekt, realizowany przez Gminę Piątek, współfinansowany ze środków unijnych, pn. „Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku", wchodzi w decydującą fazę realizacji

Piatek_Przedszkole_Ujecie_Bok

Projekt, realizowany przez Gminę Piątek, współfinansowany ze środków unijnych, pn. Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku", wchodzi w decydującą fazę realizacji. Obecnie zakończono etap stanu surowego otwartego i realizowane są prace wewnątrz budynku.

Projekt obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie obiektu pasywnego przedszkola o zminimalizowanym zużyciu energii cieplnej i elektrycznej, o powierzchni ok. 1027 m2. Obiekt będzie miał charakter demonstracyjny.

Ogólna kwota nakładów inwestycyjnych to ponad 7 mln zł, w tym przyznana dotacja z UE wynosi 3 926 894,09 pln. Udzielone, w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020, dofinansowanie pozwala na realizację inwestycji w dość krótkim czasie, w oparciu o optymalne, ale kosztowne rozwiązania, powodujące że wybudowany obiekt posiadać będzie cechy budynku pasywnego, w tym min.:

- komfort cieplny uzyskiwany przy sezonowym zużyciu ciepła na ogrzewanie na poziomie nieprzekraczającym 15 kWh/(m2xrok)

- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną nieprzekraczający 120 kWh/(m2 x rok)

- pasywne wykorzystywanie źródła ciepła w postaci osób przebywających w budynku, urządzeń elektrycznych i promieniowania słonecznego

- uzyskiwanie komfortu cieplnego w okresie obniżonych temperatur zewnętrznych poprzez dogrzewanie powietrza wentylacyjnego

- przegrody zewnętrzne budynku zapewniające wysoką izolacyjność całej bryły.

Oczekuje się, że otrzymane ze środków UE dofinansowanie na realizację projektu, przełoży się na efektywne wykorzystanie posiadanych zdolności rozwojowych gminy Piątek oraz poprawi jej konkurencyjność i postrzeganie, jako obszaru o uregulowanym ładzie przestrzennym, a w szczegółach będzie prowadzić do:

• poprawy stanu powietrza atmosferycznego

• zwiększenie atrakcyjności gminy jako miejsca pracy, zamieszkania i wypoczynku

• poprawy jakości życia mieszkańców

Projekt ma pozytywny wpływ na realizacje polityki równych szans kobiet i mężczyzn oraz polityki równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Realizowany jest również z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju. Ponadto wspiera dążenie do osiągnięcia celu zachowania, ochrony i poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez zastosowanie w ramach jego realizacji certyfikowanych materiałów zgodnych z obowiązującymi wymaganiami prawa, w tym ochrony środowiska oraz zastosowania w jego ramach rozwiązań chroniących środowisko – służących oszczędności energii i obniżających emisję zanieczyszczeń.