wersja testowa serwisu

Promowali „Szlak zamków, dworów i pałaców województwa łódzkiego”

Zrzut-ekranu-2021-09-16-o-13.54.04

Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu zorganizowało, 12 września 2021 r. wycieczkę dla mieszkańców. Głównym celem wycieczki była promocja nowego szlaku i odznaki PTTK „Szlakiem zamków, dworów i pałaców województwa łódzkiego".

Udział w wycieczce był wyjątkową okazja do poznania historii i lokalizacji niemal wszystkich obiektów obronnych i reprezentacyjnych leżących na terenie województwa łódzkiego. Odwiedzono m.in. Sobotę, Leszczynek, Kutno, Kiernozię i Osiek. Niektóre obiekty z racji ograniczonego czasu, oglądane były z okien autokaru. Dotyczyło to miejscowości: Łowicz, Walewice, Mroga, Leszno, Malino i Boczki Chełmońskie.

Zwiedzono ekspozycje muzealne na zamkach w Łęczycy i w Oporowie. Na trasę wycieczki wyruszono o godz. 9:00, a do Łowicza powrócono o godz. 17:00. Wycieczkę prowadzili przewodnicy PTTK: Katarzyna Skierska-Pięta i Wojtek Czapnik oraz Zdzisław Kryściak, koordynator całego projektu.

Wycieczka realizowana była w ramach zadania publicznego z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dlatego też uczestnicy nie ponosili żadnych kosztów transportu, wstępów do obiektów muzealnych i obsługi pilotarsko-przewodnickiej wycieczki. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkową, brązową odznakę krajoznawczą oraz certyfikat potwierdzający przebycie szlaku. Projekt znaczka przygotował grafik Jacek Rutkowski. Stanowi on kompilację graficzną zamków w Oporowie i Łęczycy oraz pałacu w Nieborowie. Docelowo odznaka będzie miała trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty, a zakres zwiedzanych obiektów zostanie odpowiednio zwiększony.

Organizatorzy dziękują Krzysztofowi Gajdzie, Andrzejowi Boguckiemu i Filipowi Bacciarellemu za umożliwienie wejścia do obiektów które są własnością prywatną i z tego względu nie są udostępniane na co dzień publicznie. Dziękują również wszystkim zainteresowanym udziałem w wydarzeniu. Żałują, że nie wszyscy chętni, ze względu na ograniczona ilość miejsc, mogli wziąć udział w wycieczce. W sumie brało w niej udział 40 osób. Kolejne 20 było zapisanych na liście rezerwowej.

Wycieczka odbyła się w ramach zadania publicznego „Szlak zamków, dworów i pałaców województwa łódzkiego" i zrealizowana została przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu w ramach konkursu z zakresu turystyki i krajoznawstwa Zarządu Województwa Łódzkiego „Wydarzenie turystyczne na plus" w 2021 r. Współfinansowana przez Województwo Łódzkie.

źródło: UM Łowicz