wersja testowa serwisu

Przed łęczyckim DK stanęła wystawa poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi

NORWID3
fot. Dom Kultury w Łęczycy

Z okazji 200-lecia urodzin poety Cypriana Kamila Norwida Dom Kultury w Łęczycy zaprasza do oglądania wystawy „Piosenka Norwida", w której wykorzystano wiersze Cypriana Kamila Norwida z tomu „Pisma wybrane" pod red. Juliusza W. Gomulickiego, wypowiedzi o dziełach Poety cytowane z tegoż tomu oraz fragment z książki „Romantyzm. Nowe Spojrzenie" Aliny Kowalczykowej. Ilustracje sporządzone zostały na bazie rysunków i akwareli Cypriana Kamila Norwida zebranych w archiwum Biblioteki Narodowej.

W 200-lecie urodzin poety Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Cyprian Kamil Norwid był wielkim artystą doby romantyzmu, obdarzonym wieloma talentami. Był geniuszem pióra, poetą i malarzem, rysownikiem i rzeźbiarzem, tłumaczem i publicystą, ponadto filozofem oraz badaczem kultur i cywilizacji. Jednak mimo tego, za swojego życia, ostatni wielki romantyk nieczęsto zbierał pochwały. Nie rozumiano jego poezji, nie była ona akceptowana. Mówiono o nim, że to „ciemny" poeta – pewnie z uwagi na ironiczny, czasem gorzki wydźwięk dzieł Norwida. Publikował rzadko, a odkryty został dopiero wiele lat po śmierci. Wzbudził zachwyt poetów młodopolskich i do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich poetów.

Warto przechodząc w pośpiechu, w natłoku codziennych spraw, przystanąć na chwilę przy naszej wystawie i zadumać się choć na chwilę. Zapraszamy.

źródło: DK w Łęczycy