wersja testowa serwisu

Rozpoczął się spis powszechny. Policja apeluje: Uważajmy na oszustów

Rozpoczął się spis powszechny. Policja apeluje: Uważajmy na oszustów

W związku z rozpoczynającym się 1 kwietnia 2021 roku Narodowym Spisem Ludności musimy być czujni i uważać na ewentualnych podszywających się pod rachmistrzów oszustów. Co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Podstawowymi metodami zbierania danych jest samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia na stronie internetowej spis.gov.pl.

W ramach tej metody Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnią wymagane dane. Respondent może także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska do samospisu w każdym urzędzie gminy, bądź z możliwości „Spisu na żądanie" przeprowadzanego przez infolinię spisową (22 279 99 99) w kanale „Spisz się przez telefon".

Jeśli, ktoś nie dokona tzw. samospisu, to od 16 kwietnia może spodziewać się rachmistrza, który przeprowadzi wywiad telefoniczny lub bezpośredni.

Pamiętajmy, że Narodowy Spis Ludności zbiera jedynie określone dane z zakresu:

  • charakterystyki demograficznej osób,
  • aktywności ekonomicznej osób,
  • poziomu wykształcenia,
  • ewentualnej niepełnosprawności,
  • migracji wewnętrznej i zagranicznej,
  • charakterystyce etniczno-kulturowej,
  • stanie i charakterystyce zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Rachmistrz spisowy posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym m.in.: imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer identyfikatora. Jego tożsamość można będzie zweryfikować przez kontakt telefoniczny z infolinią spisową GUS: 22 279 99 99, a także w aplikacji „Sprawdź rachmistrza" na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego.

Pamiętajmy !!!
- prawdziwy ankieter musi mieć ze sobą specjalny identyfikator z fotografią,
- ankieterom nie wolno sprawdzać naszych dokumentów, chodzić po mieszkaniu i pytać o dochody oraz dane wrażliwe jak numery kont bankowych czy różnego rodzaju hasła dostępu.
- jeśli zdecydujemy się na kontakt bezpośredni z rachmistrzem mamy prawo nie wpuścić ankietera do domu i rozmawiać np. na schodach lub klatce schodowej.

Uniknąć odpowiedzi się nie da - spis jest obowiązkowy.