wersja testowa serwisu
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • BHP Łęczyca
  • Restauracja

Rząd przedłuża obostrzenia związane z koronawirusem. Morawiecki: Matury najwcześniej w czerwcu

Rząd przedłuża obostrzenia związane z koronawirusem. Morawiecki: Matury najwcześniej w czerwcu

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontowskiego.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki aktualne obostrzenia zostają przedłużone. Przełożone zostaną także egzaminy maturalne oraz ósmoklasisty.

- Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Na ten moment, o jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużone zostały obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach. Natomiast o dwa tygodnie, do 26 kwietnia przedłużone jest zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, a także ruchu kolejowego międzynarodowego. Podtrzymano także zamknięcie granic, sanitarne kontrole na granicach i obowiązkową kwarantannę. Do odwołania zawieszona została organizacja imprez masowych.

- Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Terminy egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego będą przesunięte O konkretnych terminach rząd poinformuje co najmniej trzy tygodnie przed datą egzaminów.

- Wiem, że dla uczniów jest to trudny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych. To nowy czas na przygotowanie do egzaminów - komentuje Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

Utrzymane zostały także obostrzenia dotyczące wydarzeń religijnych. Do 19 kwietnia w świątyni będzie mogło przebywać maksymalnie pięć osób, oprócz służby przy ołtarzu. Natomiast od przyszłego czwartku rząd wprowadzi obowiązek zasłonięcia nosa i ust w przestrzeni publicznej.

- Przed nami decydująca faza walki z koronawirus. Będziemy musieli zmierzyć się z nią niestety w okresie tych ważnych świąt. Chcielibyśmy, żeby odbywały się w gronie rodzinnym, ale zostańmy w domu - dodaje Prezes Rady Ministrów.

Zobacz film z konferencji: