wersja testowa serwisu

Są szczepionki na koronawirusa skuteczne w 90%, rząd pracuje nad planem ich dystrybucji. W pierwszej kolejności trafią do...

EmZbYqDW4AIER8V
fot. Krystian Maj/KPRM

Podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ma to związek z informacjami, o wynalezieniu szczepionki przeciwko wirusowi Sars-CoV-2 o 90-procentowej skuteczności.

- Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. Firma BioNTech/Pfizer ogłosiła, że ich szczepionka ma 90% skuteczności. Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu - mówił Mateusz Morawiecki. - Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami UE do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.

Jak podkreślił Prezes Rady Ministrów, w środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek.

- Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy - dodał M. Morawiecki.

Trwają już prace nad planem i logistyką dystrybucji szczepionek. Premier powiedział, że najpierw trafi ona do seniorów i służb medycznych oraz mundurowych. Szczepionka później ma być dostępna dla wszystkich chętnych.

Postarajmy się tą społeczną dyscyplinę, która jest teraz narzucona, przestrzegać i zachować w najbliższych dniach. Naszym celem jest powrót do normalności - dzięki szczepionce i dzięki dyscyplinie - to dwa skrzydła tego samego działania.