wersja testowa serwisu

Samowolna budowa gazociągu na terenie powiatu. Starosta łęczycki Janusz Mielczarek nie panuje nad sytuacją? Będzie zgłoszenie do prokuratury

Samowolna budowa gazociągu na terenie powiatu. Starosta łęczycki Janusz Mielczarek nie panuje nad sytuacją? Będzie zgłoszenie do prokuratury
Jeśli ktoś z mieszkańców powiatu łęczyckiego miał wątpliwości, czy Starosta łęczycki Janusz Mielczarek panuje nad sytuacją w urzędzie, na czele którego stoi, mamy kolejny przykład na to, że niekoniecznie.

Dwa tygodnie temu, w naszym portalu pisaliśmy o aferze, która wybuchła w związku z budową gazociągu - jak wynika z posiadanych informacji - druga nitka gazowa tworzona jest bez pozwoleń, bez dokumentacji, wbrew przepisom i wiedzy nadzoru budowlanego.

​Do naszej redakcji wpłynęły wówczas dokumenty, wraz z obszernym opisem sytuacji, z których wynika, iż Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. z Łodzi, której dyrektorem jest Arkadiusz Klinkiewicz, rozpoczęła budowę drugiej, równoległej nitki gazociągu, w tym samym kierunku, w którym już trwa budowa instalacji gazowej, realizowanej przez spółkę TEL-GAZ.

Różnica polega na tym, że TEL-GAZ posiada stosowne pozwolenia, opinie i dokumentację, natomiast jak wynika z posiadanych przez nas dokumentów, Polska Spółka Gazownictwa robi to jako samowolkę budowlaną, nie mając do tego nawet sporządzonej dokumentacji.

Prezes firmy TEL-GAZ​ Tadeusz Kawecki, w związku z powstającą samowolą budowlaną, zawiadomił stosowne urzędy, w tym Wojewódzki Urząd Nadzoru Budowlanego oraz powiatowy - podlegający pod Starostę Łęczyckiego Janusza Mielczarka.

Urzędnicy starostwa, w odpowiedzi na zgłoszenie informują, iż nie posiadają wiedzy kto wykonuje prace na budowie gazociągu, a wspomniana inwestycja nie była uzgadniana i rozpatrywana na posiedzeniu Narady Koordynacyjnej.

Problem w tym, że nikt z urzędników starostwa nie robi nic w kierunku zbadania sytuacji i zatrzymania budowy, która odbywa się bez jakichkolwiek pozwoleń. Samowolka trwa, firma budująca samowolnie gazociąg uszkadza istniejące instalacje elektryczne i wodne. Budowa gazociągu bez stosownych pozwoleń i dokumentacji, niesie za sobą ogromne ryzyko katastrofy, poprzez uszkodzenie innych instalacji - w tym położonej już gazowej, co w konsekwencji może doprowadzić do wybuchu.

Co na to urzędnicy starostwa? Nie wiedzą nic. A budowa wciąż trwa.

Prezes TEL-GAZ Tadeusz Kawecki skierował kolejne pismo do Starosty łęczyckiego Janusza Mielczarka. Jeszcze dziś Kawecki zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury w tej sprawie.

O dalszych krokach w tym temacie i reakcji starosty celem zatrzymania samowolnej budowy, będziemy informowali na bieżąco w naszym portalu.

Zobacz skany pism: