Schudnę, zacznę ćwiczyć, rzucę palenie... czyli Nowy Rok, nowy ja! Czy noworoczne postanowienia mają sens?

Schudnę, zacznę ćwiczyć, rzucę palenie... czyli Nowy Rok, nowy ja! Czy noworoczne postanowienia mają sens?
Pixabay

Zbliżamy się do przełomu roku, a to czas i podsumowań i planów na nadchodzące miesiące. Nieodłącznym elementem tego momentu są… Noworoczne postanowienia. Czy zmiana kartek w kalendarzu to dobry moment na decyzje o zmianie swoich przyzwyczajeń, nawyków i wprowadzenie nowych założeń? Lista noworocznych postanowień od lat obfituje w te dotyczące przede wszystkim zdrowia, a także poważnych korekt w stylu życia. Często stawiamy też na osobisty rozwój. Czy robię noworocznych postanowień ma sens? Jak je robić, by w tych założeniach rzeczywiście wytrzymać? Wspólnie z psychologiem Eweliną Bluszcz, podpowiadamy!

Bardzo często wraz z początkiem nowego kalendarza, chcemy na nowo zdefiniować również siebie. Tymczasem jak pokazują badania tylko 8 procent osób, które rzuciły samym sobie wyzwanie, po upływie pół roku nadal się tego trzyma. Z czego więc wynika popularność noworocznych postanowień? Pomimo tak mało optymistycznych statystyk, psychologowie podkreślają, że aby rozpocząć zmianę potrzebujemy tzw. czasowych punktów orientacyjnych, które wyznaczą granice między: „gnuśnym ja", a „lepszym ja" , w którym teraz będę się gimnastykować, lepiej odżywiać, uczyć języka.

- Końcówka roku, to taki czas, który szczególnie sprzyja podsumowaniom oraz rozmaitym bilansom zawodowym, osobistym i innym. Okres minionych świąt konfrontuje ludzi ze swoim życiem. Nie zawsze to łatwa i miła konfrontacja. Wtedy rodzą się w nas refleksje, które mogą stać się podłożem postanowień typu od nowego roku „to"... Zazwyczaj chcemy coś zacząć, albo z czymś skończyć. Często są to postanowienia dokonania czegoś, na co dotychczas nie mieliśmy czasu, odwagi, pieniędzy czy wystarczającej determinacji. Liczymy tutaj trochę też na to, że cała ta magia sylwestrowej nocy nam to ułatwi - mówi Ewelina Bluszcz, psycholog i trener.

A jak się okazuje magii wystarcza zaledwie na kilka dni, czasem, przy dobrych wiatrach tygodni. Podstawowa trudność, by w postanowieniach wytrzymać, to jak się okazuje brak szczegółowego planu! Postanowienie czegoś w afekcie, bez gruntownego przeanalizowania i strategii w realizacji celu, w dużej mierze skazuje nas na porażkę. Pochopnie założony plan powoduje, że wytrzymujemy.

- Poza tym postanawiamy co też jest częstym błędem, z dużym poziomem ogólności, czyli dość niefortunnie wyrażamy postanowienie typu „schudnę", „przestanę jeść słodycze", „rzucę palenie", „zacznę biegać" itp. Brak tu doprecyzowania: kiedy, gdzie, ile - wyjaśnia psycholog Ewelina Bluszcz i dodaje: - Zawsze warto wprowadzać w swoim życiu zmiany na lepsze, radziłabym jednak nie łączyć tego z jakoś mocno z końcówką roku. Każda pora jest dobra, aby określić swoje potrzeby i cele i na bazie tej wiedzy coś postanowić, zacząć działać i wierzyć w sukces. Dobrze określony cel, determinacja i wiara potrafią z postanowienia noworocznego uczynić trwałą zmianę w życiu.