wersja testowa serwisu

Seria śmiertelnych pożarów w Łodzi. Od początku roku zginęło sześć osób

EsFRMEQXIAA9cOu
fot. KM PSP w Łodzi

Początek 2021 roku jest tragiczny pod względem ilości pożarów w obiektach mieszkalnych w Łodzi. W ciągu pierwszych dwóch tygodni doszło do 32 pożarów, w których zginęło 6 osób, a 5 zostało rannych. Jest to dramatyczna statystyka, gdyż dla porównania w całym ubiegłym roku w podobnych pożarach życie straciło 8 osób.

W większości przypadków przypuszczalną przyczyną pożarów było zaprószenie ognia. Apelujemy więc, aby nie bagatelizować kwestii pożarów w domach, gdyż takie ryzyko występuje w każdym domu bądź mieszkaniu, niezależnie od zastosowanych materiałów i sprzętów. Dlatego zawsze warto się na tę okoliczność zabezpieczyć i zamontować czujki, które zaalarmują o zagrożeniu.

Zasady doboru rodzaju czujki:

  • przy każdym urządzeniu gazowym (terma, piecyk, grzejnik itp.), szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, o ograniczonej wentylacji takich jak: łazienka, piwnica – czujka czadu lub nieco droższa czujka dualna (czadu i gazu), która ostrzeże nas zarówno przypadku wydzielania się tlenku węgla jak i gazu.
  • w każdym pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi (pokoje dzieci, sypialnie, pokój dzienny) – czujka dymu (ich ilość uzależniona jest od chronionej powierzchni). Jedna czujka zapewnia ochronę na powierzchni ok. 60 mkw.
  • w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze typu kominek, piecyk, grzejnik gazowy itp. np. salony, pokoje dzienne – czujka dualna dymu i czadu.
  • wzdłuż ciągów komunikacyjnych (korytarze, klatki schodowe) – czujka dymu.

źródło: KM PSP w Łodzi