wersja testowa serwisu

Sezon na grzybobranie: Policjanci apelują do grzybiarzy i przypominają zasady bezpieczeństwa

forest-4540415_960_720

Rozpoczął się sezon na grzybobranie. Pomimo znajomości terenu, w lesie łatwo można stracić orientacje i się zgubić. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i dobre przygotowanie.

Grzybobranie to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Pamiętajmy jednak, że pomimo znajomości lasu łatwo można w nim stracić orientację i się zgubić. W pewnym momencie wszystkie drzewa i krzewy mogą się nam wydać identyczne, szczególnie gdy zapada zmierzch.

Policja zwraca się z apelem do grzybiarzy, aby wybierając się do lasu nie zapominali o podstawowych środkach ostrożności.

- Do lasu wybierajmy się wczesnym rankiem lub za dnia, a nie pod wieczór, najlepiej w kilka osób. Cały czas powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi grzybiarzami i nawoływać się wzajemnie. Jeżeli wybieramy się samotnie, poinformujmy rodzinę o miejscu planowanego grzybobrania oraz czasie powrotu - mówią policjanci. - Do tego każda osoba powinna mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy. Można również rozważyć zabranie kamizelki odblaskowej, gdyż w razie nocnych poszukiwań osoba taka będzie bardziej widoczna w świetle latarek bądź szperaczy. Można zabrać ze sobą również latarkę, która będzie pomocna w przypadku zgubienia się.

Mundurowi apelują, aby w nieznanym lesie nie wchodzić do niego głęboko. Starajmy się także nie oddalać od samochodu i głównej drogi, aby słyszeć przejeżdżające z daleka pojazdy.

- Jeżeli zgubimy się w lesie należy niezwłocznie powiadomić policję, podając przybliżoną lokalizację - dodają policjanci. - Pamiętajmy również o naszych seniorach. Dopilnujmy, aby nie wybierali się na grzyby samotnie. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w lesie zabierzmy ze sobą coś do picia i jedzenia. Zadbajmy o to abyśmy mogli bezpiecznie korzystać z uroków przyrody.