wersja testowa serwisu

Słabe statystyki szczepień przeciwko Covid-19 w Zduńskiej Woli. Prezydent Konrad Pokora apeluje do mieszkańców

szczepienie

Ponad połowa mieszkańców Zduńskiej Woli nie zaszczepiła się jeszcze przeciwko COVID-19. W miastach porównywalnej wielkości ludzie szczepią się chętniej.

W Sieradzu i Pabianicach już niemal połowa mieszkańców jest po jedynej dawce. W Zgierzu odsetek ten wynosi prawie 52 proc., a w Łodzi – ponad 54 proc. Na tym tle Zduńska Wola z 43 proc. wypada bardzo słabo.

Nierówne tempo szczepień może sprawić, że jesienią rząd powróci do pomysłu lokalnych lockdownów.

– Będzie zamykał powiaty, w których zakażeń jest najwięcej – ocenia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – A że odmianą delta koronawiursa zarażają się głównie osoby niezaszczepione, Zduńskiej Woli grozi kolejny paraliż gospodarczy. Dla lokalnych firm to może być zabójcze! – ostrzega.

Szczepić warto się przede wszystkim dla ochrony samego siebie. We Francji i Holandii, gdzie szaleje już mutacja delta, ponad 90 proc. ofiar śmiertelnych stanowią osoby niezaszczepione. Władze USA podają, że u nich ten odsetek sięga nawet 99,2 proc.

Prawdą jest, że szczepienie nie daje stuprocentowej ochrony przed zarażeniem, ale 99-procentową już tak. W Polsce od rozpoczęcia programu szczepień na COVID-19 zachorowało tylko 0,7 proc. osób zaszczepionych choć jedną dawką.

– Jeśli się zaszczepiłeś, to znaczy, że jesteś świadom i zagrożenia, i szansy, jaką dają szczepionki. Pierwsze zadanie wykonane. A teraz drugie: spróbuj przekonać choć jedną osobę. Najgorsze, co możesz zrobić, to biernie czekać na cud. To nasza odpowiedzialność za każdą osobę, ale i za całą naszą lokalną wspólnotę – apeluje Konrad Pokora.

Od dziś urząd będzie regularnie publikował na facebookowym profilu Miejski Ranking Odporności, na którego szczycie pojawiać będą się miasta z największym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

– Lubimy porównywać się do Sieradza, więc oto wyzwanie: wyprzedźmy naszych sąsiadów w tym rankingu. Pokażmy, że potrafimy się zmobilizować! – zachęca Pokora.

Miejska przychodnia będzie ułatwiała mieszkańcom przyjęcie szczepionki bez umawiania się i zbędnych formalności, tak jak podczas ubiegłej soboty, gdy w ramach Święta Kwiatów w karsznickiej filii Ratusza można było przyjąć jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Kolejna okazja już 15 sierpnia br. – miejski punkt szczepień działać będzie podczas Pikniku Rodzinnego, organizowanego przez Urząd Marszałkowski na terenie ogrodów parafialnych przy ul. Kościelnej.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej monitorują przebieg szczepień w rodzinach objętych opieką. Pomagają podopiecznym umówić się na wizytę w przychodni, w razie potrzeby organizują transport. Z takiej pomocy MOPS skorzystać mogą też wszystkie osoby niesamodzielne i niepełnosprawne (telefonu 510 507 403 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00).

źródło: UM Zduńska Wola