Spalski Park Krajobrazowy świętuje 25-lecie. Za nami okolicznościowa konferencja

12

Spalski Park Krajobrazowy - jeden z siedmiu należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – świętuje 25-lecie powstania. Z tej okazji w czwartek (15 października) miała miejsce okolicznościowa wideokonferencja.

Spalski Park Krajobrazowy to teren unikatowy, jeśli chodzi o walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. To właśnie o wyjątkowych walorach Parku mówili zaproszeni na konferencję online goście.

- W czasach kiedy większość konferencji jest odwoływana, my się nie poddajemy – podkreślali prowadzący spotkanie Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Piotr Wypych, zastępca dyrektora ZPKWŁ.

Spalski Park Krajobrazowy powstał w październiku 1995 roku. To trzeci park w dolinie środkowej Pilicy. Pozostałe dwa to: Sulejowski PK i Przedborski PK. Utworzony zespół parków nadzoruje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

- Spalski Park Krajobrazowy to naturalne piękno i bezcenne zasoby przyrodnicze jednego z najciekawszych fragmentów Doliny Pilicy. Na terenie parku wytwarzanych jest wiele tradycyjnych produktów, dlatego zachęcamy do korzystania z tego bogactwa kulinarnego i kupowania rękodzieła artystycznego twórców ludowych – mówił Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego, otwierając konferencję. – Ale jubileusz to też okazja do podziękowania za wysiłek i zaangażowanie włożone w ochronę unikatowych walorów tej części naszego regionu. Dziękuje pani dyrektor Katarzynie Krakowskiej i jej zastępcy Piotrowi Wypychowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Spalskiego Parku przez ostanie 25 lat.

Spalski Park Krajobrazowy położony jest w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego, na styku dwóch powiatów: opoczyńskiego i tomaszowskiego oraz gmin: Tomaszów Mazowiecki, Inowłódz, Lubochnia, Opoczno, Poświętne, Rzeczyca oraz miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Wśród prelegentów konferencji znalazły się osoby związane ze spalskim parkiem, przede wszystkim ludzie, którzy od lat go badają. Wykład inauguracyjny „Funkcjonowania parków krajobrazowych w Polsce" - w tym właśnie Spalskiego Parku Krajobrazowego, wygłosił prof. dr hab. Romuald Olaczek z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Istnienie przez ponad 20 lat parków krajobrazowych oswoiło ludzi z tą formą ochrony przyrody, opartej nie na twardych zakazach, jak to ma miejsce w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody – mówił prof. Olaczek. - Uznanie jakiegoś obszaru za park krajobrazowy było zawsze wyróżnieniem tego obszaru i miało dwojakie znaczenie. Podnosiło poczucie godności i wartości miejsca, w którym się żyje u miejscowej ludności. Po drugie zwracało uwagę na ten obszar ludzi postronnych, przede wszystkim ludzi nauki. Parki krajobrazowe to coś ważnego, cennego i pięknego. Warto je odwiedzać i warto je badać. Pilica i lasy wzdłuż tej rzeki, położone po obu jej stronach, są jednym z najważniejszych walorów przyrodniczych całego obszaru polski środkowej – podkreślił profesor Romuald Olaczek.

Spalski Park Krajobrazowy chroni dolinę rzeki Pilicy wraz z jej najbardziej cennymi przyrodniczo terenami przyległymi - pozostałościami Puszczy Pilickiej. Na terenie parku znajduje się sześć rezerwatów przyrody: Żądłowice, Spała, Konewka, Sługocice, Jeleń i Gać Spalska. Najstarsze drzewostany to liczące 250 lat dęby. Park spalski to również bogata spuścizna kultury z licznymi zabytkami, miejscami pamięci narodowej, folklorem i dorobkiem kultury duchowej. Nad Pilicą, na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego, powstał też jeden z najpiękniejszych wierszy polskiej poezji współczesnej Juliana Tuwima zatytułowany „Sitowie".

Cała konferencja zamieszczona zostanie na kanale YouTube.

Pod adresem //Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można zadawać pytania do poszczególnych prelegentów konferencji.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (bg/ZPKW)

Zobacz zdjęcia: