Spektakl „Peruwiańskie paszporty" w łęczyckim DK. Poznaliśmy szczegóły

dom-kultury-leczyca

Dom Kultury w Łęczycy zaprasza na spektakl „Peruwiańskie paszporty", który odbędzie się 9 listopada (czwartek) 2023 roku o godzinie 18:00 w sali widowiskowej placówki. Spektakl teatralny „Peruwiańskie paszporty", autorstwa pabianiczanina Rafała Zięby, dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. W 1943 r. w polskim konsulacie w Bernie w Szwajcarii i w 1963 r. w Warszawie w mieszkaniu konsula w Szwajcarii, Aleksandra Ładosia.

W latach 1941-1943 r. działająca konspiracyjnie grupa pracowników polskiego konsulatu przy pomocy pracowników ambasad państw południowoamerykańskich przygotowywała fikcyjne paszporty dla Żydów z gett na terenie Polski, a także Holandii. Dzięki nim zagrożeni śmiercią z ręki Niemców Żydzi, wyjeżdżali do nieokupowanej Francji (Vichy), a potem do krajów Południowej Ameryki. Polska grupa była cały czas pod bacznym okiem niemieckiej Abwehry i policji szwajcarskiej. Dzięki bohaterskiej działalności Polaków uratowało się od Zagłady ok. 10.000 Żydów.

Drugą płaszczyznę czasową stanowi 1963 rok i działalność Ładosia, który wrócił do Polski po wojnie i samodzielnie działał politycznie, będąc cały czas pod okiem SB, na rzecz uznania polskiej granicy zachodniej przez RFN.

W sztuce występuje czterech warszawskich aktorów.

Spektakl będzie prezentowany bezpłatnie, gdyż jest współfinansowany przez MKiDN z programu „Teatr". Wstęp dla widzów bezpłatny. Wejściówki do pobrania w sekretariacie Domu Kultury.

tekst i plakat: Dom Kultury w Łęczycy