Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „CENTRUM" w Piątku realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Wymiana lokalnej kotłowni węglowej na gazową".
Dotacja z UE pozyskana na realizację projektu wynosi ponad 700 tyś. pln, co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Wnioskowany projekt wpisuje się wcel priorytetowy RPO WŁ 2014-2020 - oś priorytetowa IV „Gospodarka niskoemisyjna"; priorytet inwestycyjny 4e „promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące na zmiany klimatu"; cel szczegółowy – Lepsza jakość powietrza."
Inwestycja obejmuje roboty budowlane w zakresie przystosowania pomieszczenia kotłowni do obowiązujących przepisów i norm; zabezpieczenie konstrukcji komina; wykonanie wentylacji grawitacyjnej nawiewno-wywiewnej pomieszczenia kotłowni; zabezpieczenie i wyposażenie p.poż. pomieszczenia kotłowni; rozmieszczenie ogniw fotowoltaicznych na dachu budynku kotłowni; wykonanie instalacji elektrycznych, wod-kan i technologicznych kotłowni. Jako źródło ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zaplanowano zakup i montaż kotła gazowego, kondensacyjnego o mocy znamionowej 922kW. Ponadto do przygotowania ciepłej wody użytkowej zaprojektowano wykorzystanie baterii 3 podgrzewaczy c.w.u.
Projekt uwzględnia rozwiązania z zakresu zastosowania OZE - zakłada wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w postaci energii słonecznej – instalacja ogniw fotowoltaicznych - PV do produkcji energii elektrycznej, na potrzeby własne zmodernizowanej kotłowni na gazowej.
Projekt wpisuje się w dokumenty i programy na poziomie kraju, regionu i gminy, w tym min. w Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Piątek. Celem bezpośrednim realizowanego projektu jest zwiększenie efektywności źródła ciepła poprzez likwidację kotłowni węglowej i zastąpienie jej wysokosprawną kotłownią gazową, z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, co przełoży się na wyeliminowanie zużycia paliwa węglowego i w konsekwencji pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za powstawanie zjawiska tzw. niskiej emisji oraz emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Inwestycja. Celem szczegółowym realizacji jest lepsza jakość powietrza. Efektem realizacji projektu, dzięki wykorzystaniu w nim rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii będzie również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej gminy, ale również województwa łódzkiego.