Stowarzyszenie "Impet" wydało "Łęczycki Elementarz". Wkrótce rozpocznie się przedsprzedaż

Stowarzyszenie "Impet" wydało "Łęczycki Elementarz". Wkrótce rozpocznie się przedsprzedaż

W ramach szkolnej wyprawki do łęczyckich pierwszoklasistów trafi ilustrowany elementarz, dzięki czemu dzieci będą mogły – w atrakcyjnej, ilustrowanej i wierszowanej formie – poznać miasto, w którym mieszkają, uczą się i dorastają. Książeczka powstała we współpracy miasta i Stowarzyszenia IMPET i jest pionierską inicjatywą w skali całego regionu.

Historia i współczesność Łęczycy są bardzo interesujące, dlatego chcieliśmy stworzyć publikację, która w atrakcyjny sposób przedstawi je najmłodszym – tłumaczy Marcin Tober, prezes Stowarzyszenia IMPET. – Mamy nadzieję, że nie tylko pozwoli ona kształtować lokalny patriotyzm i miłość do swojej „małej ojczyzny" u młodych łęczycan, ale także da szansę na przekazanie estetycznych wzorców w zakresie słowa pisanego i sztuk wizualnych.

„Łęczycki Elementarz" liczy czterdzieści stron, na których znalazły się wierszyki i ilustracje poświęcone ważnym dla miasta postaciom, miejscom i legendom. Autorem wszystkich tekstów jest Piotr Banasik, pochodzący z Łęczycy fotograf i dziennikarz, zaś za wizualną stronę przedsięwzięcia odpowiada krakowska ilustratorka, Matylda Daktyl.

– Obok tradycyjnej historii diabła Boruty, który chce przewrócić kolegiatę w Tumie, w książeczce przybliżamy m.in. Jadwigę Grodzką, której starania przyczyniły się odbudowy zamku, czy Marcina z Łęczycy, który u schyłku średniowiecza został rektorem Uniwersytetu Karola w Pradze – opowiada autor wierszyków. – Dzięki „Elementarzowi" dzieci będą mogły zobaczyć tradycyjny strój ludowy czy poznać ptaki, zbierające się podczas sejmików na okolicznych łąkach. Wybór tematów i form jest autorski, ale z pewnością obejmuje ważne dla łęczycan tematy. Nie brakuje też mrugnięcia okiem do starszych odbiorców – dodaje Piotr Banasik.

Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Łęczycy, który sfinansował druk pierwszego wydania „Elementarza". Pachnące jeszcze farbą drukarską egzemplarze trafią do pierwszoklasistów z łęczyckich podstawówek oraz do miejskich i szkolnych bibliotek. 

Dziękujemy Burmistrzowi miasta, Pawłowi Kuleszy, za wsparcie naszego projektu – mówi Marcin Tober. – Zainteresowanie publikacją wśród łęczycan przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego już dzisiaj wiemy, że potrzebny będzie dodruk. Przedsprzedaż ruszy niebawem.

Póki co elektroniczną formę książki można pobrać ze strony internetowej Stowarzyszenia IMPET lub poniżej na ELE24, zaś w kolejnych etapach projektu planowana jest wersja na czytniki oraz audiobook, współtworzony z młodymi odbiorcami „Elementarza".

Nazwa pliku: Skrócona wersja Elementarza
Rozmiar pliku: 8.9 mb
Pobierz plik