wersja testowa serwisu
  • Restauracja
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • BHP Łęczyca

Szkoła Podstawowa w Goleszach Dużych z Certyfikatem Szkoły Demokracji

20191017100518-1594847055

W roku szkolnym 2019/2020 samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Goleszach Dużych wziął udział w Ogólnopolskim Programie Szkoła Demokracji.

Projekt realizowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie. Głównym celem programu było zwiększenie udziału uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie uczniowskiej samorządności. Dwudniowa inauguracja projektu odbyła się w październiku 2019 r., w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, podczas której uczniowie uczestniczyli w szkoleniach i warsztatach wprowadzających do programu.

W ramach obowiązkowych zadań samorząd uczniowski zrealizował 4 wyzwania z obszarów: Wybory i kwestie formalne, Komunikacja i media, Działania uczniów i uczennic oraz Uczenie się i nauczanie. Każde zadanie było opisane i poddane ocenie mentora. Trzy z nich uznano za SUPERRELACJE i wyróżniono w ALEI GWIAZD SZKOŁY DEMOKRACJI.

Za ostatnie wyzwanie, zrealizowane zdalnie z powodu pandemii, zespół otrzymał od organizatorów WYRÓŻNIENIE SPECJALNE. W trakcie realizacji projektu gościł w naszej szkole ekspert i mentor Programu Szkoła Demokracji p. Janusz Żmijski, autor m.in. podręczników do nauki wiedzy o społeczeństwie.

Jednym z warunków zaliczenia projektu był udział zespołu zadaniowego w trzech wybranych szkoleniach liderskich: Finansowanie, Komunikacja i informowanie, Młody Lider, Inicjatywa obywatelska młodych, Debata oxfordzka, które miały uzupełnić praktyczną pracę uczniów w szkole.


3 czerwca 2020 r., za pomocą aplikacji Microsoft Times, Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowało zakończenie i podsumowanie programu. Podczas spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach z trenerami, omówili jedno z wybranych zadań, odpowiadali na zadawane przez inne zespoły pytania oraz zaprezentowali wykonaną wcześniej w programie GIMP grafikę.

Szkole Podstawowej w Goleszach Dużych jako jedynej w powiecie piotrkowskim i jednej z dwóch szkół w województwie łódzkim przyznano Certyfikat Szkoły Demokracji. W projekt zaangażowali się wszyscy uczniowie, dzięki czemu nauczyli się współdziałania, odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz dbania o swoje najbliższe otoczenie.

Od października czas na kolejne wyzwania Szkoły Demokracji.

Zespół projektowy: Bartłomiej Kosiorek, Filip Popielski, Natalia Popielska, Kinga Serwik, Damian Skwarczyński. Opiekunem zespołu była p. Agata Jaworska

Relacje z realizacji poszczególnych obszarów:

TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Źródło: UM Wolbórz