Szokujący manewr na przejeździe kolejowym! Kierowca BMW wyprzedzał ciężarówkę, skończył z impetem w rowie [Wideo]

epj
screen z wideo PKP PLK

Szokujące zdarzenie na przejeździe kolejowym w Białej Pajęczańskiej. Kolejarze podzielili się nagraniem z sytuacji do jakiej doszło w tej lokalizacji. Kierowca BMW zdecydował się na manewr wyprzedzania ciężarówki na torach, finalnie skończył w przydrożnym rowie, po drodze dewastując kolejową infrastrukturę.

Do zdarzenia doszło przed 8.00 rano, 13 lutego, ale dopiero dwa dni temu PKP PLK zdecydowała się upublicznić nagranie z kamer monitoringu. Na niespełna 30- sekundowym wideo widać jak nieodpowiedzialnie zachował się kierujący BMW. Do zdarzenia doszło na przejeździe kolejowo-drogowym w Białej Pajęczańskiej na linii kolejowej 146 Częstochowa - Chorzew Siemkowice. 

- Kierujący samochodem osobowym zignorował przepisy ruchu drogowego i z dużą prędkością wyprzedzał inne auta na przejeździe. Aby uniknąć zderzenia czołowego z innym pojazdem wjechał do rowu i uszkodził napęd rogatki - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Co jeszcze bardziej szokujące w tej sytuacji, kierowca BMW unikał zdarzenia z tak zwaną "elką", czy w pojeździe w tym momencie jechał kursant ciężko oczywiście wyrokować.

Dalsza część artykułu pod wideo

Siła uderzenia była tak duża, że szczątki szkodzonej infrastruktury i samego pojazdu lądują nawet kilkanaście metrów dalej. Kierowcy z innych pojazdów, w tym z samochodu nauki jazdy, zatrzymują się, by pomóc osobom znajdującym się w bmw.

- Uszkodzoną po zdarzeniu rogatkę trzeba było naprawić, co powodowało dalsze utrudnienia dla kierowców. Przejazd w tym czasie został zabezpieczony, zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa – postawiono znak „Stop" i tablice z informacją o uszkodzonej rogatce, a pociągi zwalniały do 20 km/h i podawały sygnał "baczność" - przekazują kolejarze w komunikacie pod opublikowanym wideo.

Jak dodają w tej chwili urządzenia na przejeździe już działają sprawnie. Kolejarze sprawę przekazali też policji w Pajęcznie.

O zaistniałej sytuacji został powiadomiony dyżurny pajęczańskiej komendy. Na miejsce wysłał policjantów ruchu drogowego, którzy ustalili, że 27-latek kierujący BMW, mieszkaniec gminy Rząśnia z dużą prędkością na przejeździe kolejowym wyprzedzał samochód ciężarowy. Aby uniknąć zderzenia czołowego z innym pojazdem wjechał do rowu i uszkodził elementy infrastruktury przejazdu - przekazuje mł. asp. Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno.

Kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości dwóch tysięcy złotych.

Według statystyk, 99 procent wypadków na przejazdach wynika z winy kierowców.

- Nieprzestrzeganie przepisów drogowych, pośpiech, brawura, rutyna to przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii to ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod opadającymi rogatkami, omijanie zamkniętych półrogatek, a także wjazd na przejazd bez możliwości zjazdu - zauważają kolejarze i apelują o rozsądek.

Od 2005 roku PLK SA prowadzą kampanię społeczną „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko" we współpracy z Policją. W tym czasie liczba wypadków na przejazdach zmniejszyła się. Kampania to cykliczne działania, mające ograniczać zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych poprzez zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego.