wersja testowa serwisu
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • Restauracja
  • BHP Łęczyca

Sztandar dla 9.Brygady WOT w Zgierzu

563895abfe4f9590a49740a2e182038d_XL
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc" otrzymała w sobotę (19 września) własny sztandar wojskowy. W uroczystości, która połączona została z przysięgą wojskową łódzkich Terytorialsów, uczestniczył wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz i marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, który był również przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru.

W wydarzeniu, które odbyło się na terenie koszar 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu wzięli również udział marszałek senior Antoni Macierewicz, posłowie Anna Milczanowska, Tomasz Rzymkowski, Marek Matuszewski a także dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, dyrektor oddziału IPN w Łodzi Dariusz Rogut, kapelani wojskowi, kombatanci i samorządowcy.

Uroczystość rozpoczęła się od przekazania sztandaru dowódcy 9.Łódzkiej Brygady OT. Sztandar wojskowy jest symbolem najwyższych wartości, honoru, męstwa i tradycji, których Ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy.

- Jest darem od społeczeństwa ziemi łódzkiej. Od dziś będzie to także symbol więzi jakie łączą naszą brygadę z mieszkańcami województwa łódzkiego. Sztandar jest znakiem jednostki, symbolem tradycji, honoru i męstwa. – mówił podczas uroczystości dowódca brygady płk. Paweł Wiktorowicz.

Decyzję o przekazaniu sztandaru na wniosek ministra obrony narodowej podjął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

9 łódzka brygada Terytorialsów otrzymała sztandar w roku szczególnym, w którym obchodzimy setą rocznicę Bitwy Warszawskiej. Żołnierze WOT swoją służbą i oddaniem od marca tego roku mocno przysłużyli się społeczeństwu podczas walki z pandemią koronawirusa.

- Bardzo wam za to dziękuje, bo wiem jakie to było poświęcenie - mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz. – Te działania, które Wojska Obrony Terytorialnej podejmują zadają kłam wszystkim niesprawiedliwym słowom i wypowiedziom, które podważają sens powołania i istnienia WOT. Jako przedstawiciel rządu Prawa i Sprawiedliwości, chciałbym zapewnić Was, że wojska obrony terytorialnej są formacją, która jest i będzie na służbie Rzeczypospolitej i drugiego człowieka – powiedział wiceminister Skurkiewicz.

Matką chrzestną sztandaru jest por. Gryzelda Studzińska, Prezes Środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Warszawa". Ojcem chrzestnym został Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Dariusz Pieniak.

Formowanie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się 15 stycznia w 2018 roku. W ramach Brygady funkcjonują 2 bataliony – w Kutnie i Zgierzu. Uroczystość wręczenia sztandaru, to najwyższe wyróżnienie dla jednostki.
- Z dumą chylę dziś czoła przed sztandarem 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. – Mimo, że jednostka rozpoczęła formowanie w styczniu 2018 r., jej żołnierze już mieli okazję sprawdzić się w boju. Byliście wspaniałą pomocą, zawsze tam, gdzie byliście potrzebni. Pomagaliście nam w każdej sytuacji. Za wspólne działanie serdecznie dziś dziękuję. Byliście, jesteście i jestem przekonany, że będziecie zawsze blisko i zawsze gotowi. Jestem przekonany, że ten sztandar trafia w godne ręce. – powiedział marszałek Schreiber

Sobotnia uroczystość połączona została z przysięgą wojskową 47 nowych żołnierzy. Ukończyli oni 16-dniowe szkolenie podstawowe. Wśród nich jest 16 kobiet, z których dwie są pielęgniarkami pracującymi w szpitalach w Łodzi. W szeregach 9ŁBOT znaleźli się także trenerzy personalni, konsultant ds. odżywiania, pracownicy banków, nauczyciele, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą m. in. właściciel firmy detektywistycznej, elektrotechnik, studenci, inspektor pracy, pracownicy biurowi oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska.
Zadaniem Terytorialsów jest przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych, prowadzenie działań w sytuacjach kryzysowych oraz wspieranie lokalnej społeczności.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (bg)