Gmina Piątek podjęła się realizacji projektu pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek"

Czernikow

„Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek" to inwestycja realizowana przez Gminę Piątek, przy udziale środków unijnych w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 w wysokości ponad 2 mln. zł. Ogólna szacowana kwota nakładów inwestycyjnych na realizację projektu wynosi ponad 3 mln PLN.

Realizacja projektu obejmuje gruntowną, kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek w tym: świetlic wiejskich w Orenicach, Bielicach, Jankowie, Balkowie, Pokrzywnicy, Konarzewie; części starej budynku szkolnego w Czernikowie oraz hali sportowej PILAWA przy szkole podstawowej w Piątku, w zakresie wskazanym w posiadanych przez Beneficjenta audytach energetycznych.

Termomodernizacja obejmuje zarówno docieplenia przegród zewnętrznych, ścian wewnętrznych, wymianę zewnętrznych okien i drzwi, jak i wymianę kompleksową instalacji grzewczych w budynkach, w tym na odnawialne źródła energii. Zakres termomodernizacji dostosowano do obowiązujących przepisów i norm, wzięto przy tym pod uwagę efektywność kosztową projektu.

Przedmiotowy projekt jest kolejnym etapem podejmowanych działań. Gmina Piątek sukcesywnie od kilku lat realizuje przedsięwzięcia, spójne ze sobą i mające wpływ na poprawę jakości powietrza i ograniczenie zużycia energii, a w konsekwencji na wzrost konkurencyjności gospodarki niskoemisyjnej. Jednym z elementów całościowego programu mającego zapewnić rozwój społeczno-gospodarczy jest stworzenie i realizacja Planu Gospodarki Niskoemisyjnej na terenie Gminy Piątek. Jednym z elementów wskazanych do realizacji w PGN jest kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wnioskowany projekt wypełnia założenia powyższego programu.

Władze gminy liczą na to, że konsekwentnie realizowane działania na rzecz ograniczenia zużycia energii pochodzącej ze spalania paliw konwencjonalnych przełożą się min na wzrost konkurencyjności gminy w regionie oraz zwiększone zainteresowanie gminą jako miejscem dogodnym do życia i zamieszkania. Niewątpliwie celem projektu jest również poprawa warunków życia jej mieszkańców.

Termomodernizacja budynków objętych projektem objęta została zasadą projektowania uniwersalnego, co oznacza, że będą one dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym również różnych zidentyfikowanych grup z niepełnosprawnościami.

W szczególności zasadą uniwersalnego projektowania, w fazie użytkowania budynków, objęto: wejścia do budynków, uzyskanie komfortu cieplnego w budynkach dla wszystkich użytkowników, z możliwością regulacji i dostosowania do potrzeb. Zasada uniwersalnego projektowania spełniona zostanie na wszystkich etapach realizacji projektu, w tym na etapie przygotowawczym poprzez zachowanie zasad dostępności np. w formie elektronicznej, dokumentacji projektowej przedsięwzięcia i informacji o planowanym projekcie m.in. poprzez możliwość zmiany rozmiaru czcionki, włączenia wersji kontrastowej, przejrzystego i łatwego w obsłudze układu wizualnego strony i menu czy czytelnych i zrozumiałych treści.

Również na etapie wykonywania robót budowlanych zasada ta będzie przestrzegana min poprzez zachowanie dostępności budynków dla wszystkich użytkowników poprzez zabezpieczenie robót budowlanych zewnętrznych i wewnętrznych tak, aby nie kolidowały z bezpieczną i prawidłową eksploatacją obiektów, przygotowanie na czas budowy wejść do budynków w sposób umożliwiający bezproblemowe dostanie się do środka dla każdego, w tym przez zidentyfikowane grupy z niepełnosprawnościami.