wersja testowa serwisu

Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej odnowiło pomnik przedwojennego społecznika i doktora

Untitled
fot. Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej

Dzięki ofiarności Mieszkańców Łęczycy, regionu i gości z całej Polski przedwojenny społecznik i doktor medycyny Stanisław Żółkowski ma nowy pomnik. O efektach prac poinformowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Dokładnie rok temu, 1 listopada 2019 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej przeprowadziło zorganizowaną przez siebie kwestę na renowację i odnowienie pomników na cmentarzu katolickim w Łęczycy. Dzięki hojności odwiedzających cmentarz i indywidualnych wpłat uzbierano łącznie 10 450,59 zł.

Na cmentarzu łęczyckim znajduje się wiele wspaniałych pomników, niestety niektóre nie posiadają opiekunów i ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu. 

- Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej, po wielu dyskusjach nad wyborem pomnika do odnowienia, biorąc pod uwagę stopień trudności, spodziewane nakłady finansowe i kwotę uzbieraną z kwesty, postanowiło oddać hołd trochę zapomnianemu przedwojennemu społecznikowi i doktorowi Stanisławowi Żółkowskiemu, przeprowadzając odbudowę jego zniszczonego pomnika - informuje TMZŁ.

Stanisław Żółkowski rozpoczął swoją karierę jako lekarz fabryczny w cukrowni "Leśmierz", był długoletnim naczelnym lekarzem w Powiatowym Szpitalu Św. Mikołaja w Łęczycy, lekarzem więziennym oraz lekarzem łęczyckich szkół. Był też aktywnym działaczem społecznym – był m.in. członkiem Komitetu Obywatelskiego z 1914 roku, prezesem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", członkiem Rady Miejskiej, działał również aktywnie w Zarządzie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy.

- Całkowity koszt obsługi kwesty i postawienia nagrobka zamknął się kwotą 9 961,01. Pozostała kwota 489,58 zł, zostanie przekazana na poczet renowacji następnego nagrobka - wyjaśnia TMZŁ. - Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie naszej inicjatywy - wierzymy, że razem uda się nam zadbać dalej o naszą łęczycką nekropolię.

Ważna UWAGA - na tablicy nagrobkowej zachowano oryginalną przedwojenną pisownię.