Najważniejsze wideo w ele24
 
Rodzinna Fiesta w Gminie Bielawy

Rodzinna Fiesta w Gminie Bielawy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo6 874 wyświetlenia
 
Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Liczba osób, które zobaczyły to wideo18 369 wyświetlenia
 
95 lat Sokolnik Lasu

95 lat Sokolnik Lasu

Liczba osób, które zobaczyły to wideo6 031 wyświetlenia
 
Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo8 462 wyświetlenia
 
60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo9 055 wyświetlenia
 
Dzień Nowalijki w Piątku

Dzień Nowalijki w Piątku

Liczba osób, które zobaczyły to wideo16 717 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo11 783 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Liczba osób, które zobaczyły to wideo9 472 wyświetlenia
 
Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo44 175 wyświetlenia
 
Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Liczba osób, które zobaczyły to wideo8 052 wyświetlenia
 
875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo12 299 wyświetlenia
 
Ulica Bema i Wąska w Krośniewicach pięknie wyremontowane

Ulica Bema i Wąska w Krośniewicach pięknie wyremontowane

Liczba osób, które zobaczyły to wideo33 984 wyświetlenia
 
W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo95 599 wyświetlenia
 
Święto Palanta w Grabowie

Święto Palanta w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo15 890 wyświetlenia
 
Co dzieje się w parku Rembielińskich?

Co dzieje się w parku Rembielińskich?

Liczba osób, które zobaczyły to wideo22 996 wyświetlenia
 
Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo18 602 wyświetlenia
 
Liceum Ogólnokształcące w Krośniewicach

Liceum Ogólnokształcące w Krośniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo29 802 wyświetlenia
 
Żłobek w Grabowie oficjalnie otwarty

Żłobek w Grabowie oficjalnie otwarty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo18 836 wyświetlenia
 
Remont budynku przy stadionie miejskim w Krośniewicach

Remont budynku przy stadionie miejskim w Krośniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo23 828 wyświetlenia
 
Kobiety z Trzaskiem

Kobiety z Trzaskiem

Liczba osób, które zobaczyły to wideo30 231 wyświetlenia
 
Przedszkole i żłobek w Krośniewicach

Przedszkole i żłobek w Krośniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo36 323 wyświetlenia
 
Dzień Kobiet w Gminie Daszyna

Dzień Kobiet w Gminie Daszyna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo52 541 wyświetlenia
 
Sala gimnastyczna w Grabowie została wyremontowana

Sala gimnastyczna w Grabowie została wyremontowana

Liczba osób, które zobaczyły to wideo23 273 wyświetlenia

Tradycja łączy pokolenia. Zapraszamy na Jarmark Wojewódzki i Dożynki Województwa Łódzkiego!

korowod2
zdjęcia: UMWŁ

Tradycyjne, regionalne dania, atrakcje dla całych rodzin i wielkie gwiazdy estrady – to przepis na wyjątkową zabawę dla wszystkich pokoleń. W to lato w Łódzkiem będziemy mieli dwa takie wydarzenia – 6 lipca Jarmark Wojewódzki na rynku w Manufakturze oraz 17 sierpnia Dożynki Województwa Łódzkiego w Buczku. Na obie mieszkańców całego regionu zaprosił zarząd województwa.

- Szykujemy dla Państwa wszystko, co mamy najlepsze w Łódzkiem, czyli nasze regionalne smaki, tradycje i zespoły ludowe, cudowne Koła Gospodyń Wiejskich oraz artystów-rękodzielników. Będzie to wspaniała okazja, aby zasmakować Łódzkiego i je lepiej poznać – zapowiada Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa.

Obie imprezy zostaną zorganizowane z wielkim rozmachem i przytupem. Na rozpoczęcie wakacji zapraszamy w niedzielę, 6 lipca do Manufaktury. Na jej rynku, na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego, w miejscu które jest symbolem dziedzictwa kulturowego naszego województwa, odbędzie się Jarmark Wojewódzki, czyli święto tradycji w nowoczesnej oprawie.

- Tego dnia wszystkie drogi z regionu poprowadzą do Łodzi – będą tu producenci lokalnej żywności, rękodzielnicy, instytucje, firmy, nasze wspaniałe i kolorowe KGW, moc atrakcji dla dzieci oraz występy artystyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie, a przygotowujemy trzy strefy – koncertów, wystawców oraz dla najmłodszych mieszkańców – wylicza wicemarszałek Piotr Wojtysiak. Gwiazdą wieczoru będzie Lanberry (godz. 19). Tu link do formularza zgłoszeń wystawców (KGW, twórców ludowych oraz rzemieślników) na jarmark:

https://elodzkie.pl/formularz/formularz-zgloszeniowy-na-jarmark-wojewodzki

Wydarzenie rozpocznie się w samo południe – wtedy ruszą wszystkie atrakcje oraz prezentacje zespołów ludowych. W strefie dla dzieci będą to bezpłatne animacje, zabawy, warsztaty nawiązujące do tradycji ludowych np. robienie ozdób z papieru, dmuchańce, a także ulubione przez maluchy przekąski. Na odwiedzających jarmark - przez cały dzień, bo do godz. 19 - będzie czekać ok. 100 stoisk m.in. twórców ludowych, instytucji podległych samorządowi województwa, lokalnych producentów żywności oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Dla dwóch ostatnich, a także dla gospodarstw agroturystycznych, udział w jarmarku może zaowocować dodatkowymi nagrodami i wyjazdem na „najsmaczniejsze targi w Polsce" w Poznaniu. Produkty i potrawy zaprezentowane 6 lipca w Łodzi będą brały udział w XXIV edycji konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów". Będzie to etap regionalny, z nagrodami od zarządu województwa łódzkiego oraz z nominacjami do nagrody „Perła". Zwycięskie dania zostaną zaprezentowane we wrześniu podczas targów „Smaki Regionów" w stolicy Wielkopolski, gdzie również poznamy laureatów „Pereł".

Jury, w obu etapach, będzie wybierać „najlepszy regionalny produkt żywnościowy" (w 4 kategoriach m.in. produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napoje) oraz „najlepszą potrawę regionalną" (zupa lub przystawka oraz drugie danie), która będzie przygotowywana już na miejscu przez dwuosobowy zespół.

Na zgłoszenia czekamy do 24 czerwca, a na laureatów czekają atrakcyjne nagrody i wyróżnienia. Tu link do regulaminu i szczegółów konkursu:

https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/nabor-zgloszen-do-xxiv-edycji-konkursu-nasze-kulinarne-dziedzictwo-smaki-regionow

Obie imprezy to wielki festiwal regionalnych smaków, bo podczas Dożynek Województwa Łódzkiego będzie aż 120 KGW, które zaprezentują regionalną kuchnię. We wtorek, 17 czerwca, ruszył konkurs „Doprawione łódzkim smakiem", którego finał odbędzie się właśnie podczas święta plonów. Dla wszystkich KGW będzie on okazją do pochwalenia się popisowymi daniami, których receptury są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Potrawy będą oceniane w 5 kategoriach: „Mięsne rozmaitości", „Zupy z duszą", „Jarskie cuda", „Słodkie rozkosze" i - nawiązująca do miejsca tegorocznych dożynek kategoria – „Truskawkowy zawrót głowy".

Konkurs co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a wygrane koła mogą liczyć na bardzo atrakcyjne nagrody. Nabór trwa do 11 lipca, ale liczy się kolejność zgłoszeń. - W każdej kategorii będą nagrody, to nawet 6 tysięcy złotych. Jest tylko 120 miejsc, więc kto pierwszy ten lepszy – mówi Artur Bagieński, członek zarządu województwa zachęcając koła KGW z Łódzkiego do udziału. Tu link z formularzem zgłoszeń i szczegółowymi informacjami o konkursie:

https://elodzkie.pl/formularz/formularz-zgloszenia-udzialu-w-konkursie-kulinarnym-pn-doprawione-lodzkim-smakiem-dla-kol-gospodyn-wiejskich-z-obszaru-wojewodztwa-lodzkiego

Tradycją Dożynek Województwa Łódzkiego jest również konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. – Dożynki to nie tylko pyszne, tradycyjne potrawy z darów pól i sadów, ale to również wspaniały hołd złożony naszej tradycji, czyli wieńce dożynkowe. Są wyrazem wdzięczności i symbolem ciężkiej pracy każdego rolnika, a ich przygotowanie to ważny rytuał i tradycja – mówi wicemarszałek Agnieszka Ryś zapraszając KGW i stowarzyszenia z Łódzkiego do udziału w tym konkursie. Tu także liczba miejsc jest ograniczona (24), a na autorów najpiękniejszych wieńców czekają wysokie nagrody. Czas zgłoszeń mija 11 lipca. Tu szczegóły:

https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/lodzkie-pelne-tradycji-oglaszamy-konkurs-na-najpiekniejszy-wieniec-dozynkowy

Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się w niedzielę, 17 sierpnia w Buczku (pow. łaski). Rozpoczną się dożynkową mszą świętą (godz. 11), po której będzie część obrzędowa, czyli dzielenie się chlebem z tegorocznych zbóż. W programie są występy zespołów ludowych, a także gwiazd – w tym roku to zespół Zakopower i Kayah.

Oprócz strefy koncertowej, będzie gigantyczna strefa wystawiennicza z prezentacją powiatów, a także wszystkich instytucji województwa oraz KGW. Dożynki to impreza dla całych rodzin, więc szczególnie dużo atrakcji będzie czekać na dzieci. - Będą dmuchane tory przeszkód, gry, zabawy, warsztaty, a także przekąski, a co najważniejsze wszystko będzie bezpłatnie – zdradza Artur Ostrowski, członek zarządu województwa.


źródło: UMWŁ