wersja testowa serwisu
  • Restauracja
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • BHP Łęczyca

Tradycja zostanie zachowana. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się także w tym roku

nowa_wies-lowicka-pielgrzymka-
fot. Urząd Miejski w Łowiczu

Pod wielkim znakiem zapytania było wyjście kolejnej, 365 Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Spowodowane, występującą pandemią Koronawirusa (Covid-19) w Polsce. Organizator pielgrzymki oraz sami pątnicy, musieli podjąć bardzo trudną decyzję. Iść, czy nie iść? Z jednej strony na uwadze mieli obostrzenia i sytuację związaną z epidemią. Z drugiej tradycję wieloletniego, nieprzerwanego, pomimo wojen i różnych epidemii, łowickiego pielgrzymowania.

Szczęśliwie podęto decyzję, że tradycja zostanie zachowana i pielgrzymka pójdzie na Jasną Górę, również i w tym roku. Jednak odbywać się ona będzie na nieco innych zasadach i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

- Wyjdziemy z krzyżem w najbliższy poniedziałek, 25 maja 2020 roku po porannej mszy świętej w kościele Sióstr bernardynek z Łowicza, w akcie pokutnym, żeby prosić o to, co chyba najbardziej nurtuje dzisiaj serca, czyli o ustanie zarazy i o deszcz. To dwie intencje, które będą nam przyświecały. Zabieramy wszystko to, co niosą ze sobą i pielgrzymi i ich rodziny. – mówi ks. Wiesław Frelek, organizator łowickiej pielgrzymki.

Nie wiadomo jak liczna będzie grupa pielgrzymująca na Jasną Górę.

- To nie będzie duża pielgrzymka, ale chcemy zachować ciągłość pielgrzymowania. Będziemy starali się nie wadzić nikomu. Dziadkowie by nam nie darowali, gdybyśmy nie poszli – mówi ks. Wiesław Frelek, dla którego, będzie to już Jubileuszowe – 20 pielgrzymowanie z łowicką pielgrzymką.

Co roku w pielgrzymce uczestniczy licznie grupa młodzieży ze Zduńskiej Dąbrowy. W tym roku z wiadomych względów, będzie ona znacznie mniejsza. Na trasie pielgrzymi będą musieli pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Każdy z nich będzie miał maseczkę zakrywającą usta i nos. Zadbano również o dostateczną ilość płynu do dezynfekcji rąk. Wymagane będzie również zachowanie odległości pomiędzy wiernymi, choć zwykle pielgrzymom zaleca się, aby maszerowali w zwartej grupie.

Jeśli chodzi o noclegi to pielgrzymi sami je załatwiają, kontaktując się ze swoimi rodzinami, u których zwykle nocowali. Wszystkim polecono, aby zaopatrzyli się również w namioty. Program i trasa pielgrzymki nie zmienią się. Chociaż sama trasa może ulec małym modyfikacjom. Pielgrzymi będą się starali iść przez pola i lasy z dala od zamieszkanych siedzib. Na Jasną Górę dotrą w sobotę 30 maja, w wigilię Zielonych Świątek, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

źródło: UM Łowicz