Trzy kolizje i pijani kierowcy. Policjanci z Łęczycy podsumowali weekend

policja-auto-napis

W miniony weekend policjanci z łęczyckiej komendy pracowali na miejscu trzech kolizji drogowych. Mundurowi zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, lecz należny pamiętać, że sprawcy kolizji drogowych również muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami.

Od piątku do niedzieli na drogach powiatu łęczyckiego doszło do trzech kolizji drogowych. W sobotę (15 stycznia) około godziny 8.30 na ulicy Lotniczej w Łęczycy zderzyły się dwa samochody osobowe.

- Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierowca Forda jadąc ulicą Belwederską w kierunku Lotniczej, na wysokości wiaduktu zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie zderzył się z hyundaiem - wyjaśnia st. asp. Mariusz Kowalski z KPP w Łęczycy.

Trzy godziny później na drodze krajowej nr 60 kierująca Renault, podczas wyprzedzania, zderzyła się z Mazdą. Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło także około godziny 22.40 na drodze wojewódzkiej nr 703 w Kwiatkówku. Tam kierująca Seatem chcąc uniknąć zderzenia z rowerzystą, który jechał bez oświetlenia straciła panowanie nad pojazdem i zjechała do rowu. Na szczęście we wszystkich tych zdarzeniach nikt nie doznał poważnych obrażeń ciała, a kierowcy byli trzeźwi.

Niestety na jazdę po alkoholu zdecydowało się dwóch innych kierowców. Do ich zatrzymania doszło w piątek na terenie Łęczycy. 41-latek, który jechał Fiatem o godzinie 13.40, miał ponad półtora promila alkoholu w organizmie, a 54-letni kierowca Citroena zatrzymany o godzinie 13:47 miał ponad dwa promile. Teraz nieodpowiedzialni kierowcy za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą więżenia do lat 2, wysoką grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów.

- Należny pamiętać, że sprawcy kolizji drogowych również muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Kwotę mandatu za kolizję stanowi przyczyna zdarzenia, powiększona o 1000 złotych. Na przykład, jeżeli przyczyną kolizji będzie potrącenie pieszego na przejściu dla pieszych (1500 złotych według taryfikatora jako nieustąpienie pierwszeństwa) wówczas kwota mandatu będzie wynosić 2500 tysiąca złotych. Kolejna zmiana zawarta w kodeksie wykroczeń dotyczy wyższej wysokość grzywny nakładanej przez sąd z 5 000 do 30 000 złotych - przypomina st.asp. Mariusz Kowalski.