Bez względu na to, o jakim graniu mowa – czy to na komputerze, w kasynie, czy podczas sportowej rywalizacji – budzi się w nas nieco odmienny charakter. To przedłużenie naszej osobowości, które może dużo o nas powiedzieć.
Czy któraś osobowość ma wyraźną przewagę nad konkurencją? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – natomiast na pewno niektóre mogą nieco zwiększać nasze szanse, inne z kolei – nieco je zmniejszać, ale otworzyć drogę do lepszych rezultatów w innej kategorii.
Grając w xon bet kasyno, udając się do parku, by pograć ze znajomymi w kosza, czy spędzając czas przed komputerem w ulubionej grze strategicznej – podczas wszystkich tych aktywności będziemy mogli stać się kimś nieco innym. Jakie są najczęściej występujące osobowości podczas rozgrywki?
●Strateg – to osobowość, która wiąże się z chłodną analizą obecnej sytuacji. Strategowie korzystają z długofalowych planów i myślą kilka kroków do przodu. To sprawia jednak, że nie radzą sobie oni dobrze w szybkich rozgrywkach – na przykład klasycznym sporcie czy grach akcji. Z drugiej strony potrafią świetnie grać w szachy czy karty!
●Improwizator – to nieco zaprzeczenie stratega, bo jego działanie jest kompletnie odwrotne – decyzje podejmuje zwykle na podstawie szybkiej analizy wyłącznie bieżącej sytuacji, bez zastanawiania się nad tym, jak decyzja ta może wpłynąć na dalsze losy potyczki. Improwizatorzy szybko podejmują decyzje, przez co dobrze radzą sobie w szybkich grach, a z kolei wolniejsza rozgrywka, która wymaga strategicznego myślenia, może być dla nich uciążliwa.
●Agresor – takie osoby łączą w sobie cechy stratega – często analizują na kilka ruchów do przodu – jednak najważniejsza jest dla nich rywalizacja z innymi – a dokładniej pokonanie pozostałych graczy. Trudno jest im współpracować, więc najlepiej będą sobie radzić w grach bez zespołów. To także gracze, którzy często narzucają innym tempo gry i mają duży wpływ np. na sytuację na stole w kasynie.
●Hazardzista – mimo swojej nazwy, to typ osobowości, który spotkać można też poza kasynami! Hazardziści często swoje plany opierają na szczęściu – jeżeli korzystają z jakichś strategii, robią to w bardzo ograniczony sposób, wiele z planów opierając właśnie na losowych zdarzeniach. Gracze tego typu podejmują impulsywne decyzje, często bez przejmowania się ewentualnymi konsekwencjami.
●Konserwatysta – gracze o tego typu charakterze nie lubią ryzyka, starają się go nawet unikać. To z kolei oznacza, że ich tempo rozgrywki może być znacznie wolniejsze – a ich sukcesy rozłożone w czasie. Zamiast szybkich efektów wolą powolny, stabilny rozwój, często związany też z gromadzeniem zasobów. Ma to swoje minusy – w ten sposób ryzykujesz pozostać w tyle, na przykład w komputerowych grach strategicznych. Zbyt powolna rozgrywka może postawić nas w sytuacji, w której nie będziemy w stanie dogonić rywali.
Jak łatwo zauważyć, między różnymi charakterami są pewne cechy wspólne, łączące ze sobą niektóre z osobowości – to może występować także w tobie, bo ludzie rzadko kiedy idealnie wpisują się wyłącznie w jeden, konkretny typ osobowości. Znacznie częściej łączymy w sobie kilka aspektów z podobnych osobowości, dopasowując nasze zachowania do aktualnie trwającej rozgrywki.
Ze stylem rozgrywki związane jest jeszcze coś innego – styl podejmowania ryzyka. To zwykle odnosi się już wyłącznie do kasyn czy gier komputerowych, a my możemy wyróżnić 3 główne style podejmowania ryzyka. Pierwszym są ostrożni gracze – starają się oni minimalizować ryzyko, często korzystając ze sprawdzonych strategii, które mieli okazję już kiedyś testować. Często godzą się oni z mniejszymi wygranymi, jeżeli przy okazji nie będą stratni podczas rozgrywki czy potyczki.
Zrównoważeni gracze balansują między ryzykiem a bezpieczeństwem, często podejmując bardziej ryzykowne decyzje, jednak poparte wcześniejszą analizą i kalkulacją. Większość osób cechuje się właśnie takim typem podejmowania ryzyka. Na końcu mamy graczy-ryzykantów, którzy grają agresywnie, lubią podejmować ryzyko i godzą się z tym, że może im to przynieść sporo przegranych. Zdają sobie też jednak sprawę, że gdy finalnie uda im się wygrać, zwycięstwo będzie smakować wspaniale!
Wszystkie te style podejmowania ryzyka połączyć można ze wcześniej opisanymi charakterami – stratedzy zwykle są graczami lubiącymi zbalansowany poziom ryzyka, konserwatyści z kolei grają na minimalnym możliwym ryzyku.
Zastanawiasz się, jaki rodzaj osobowości pasuje do ciebie najbardziej? Zadaj sobie kilka z tych pytań:
Wszystkie te punkty pozwolą ci dobrze przeanalizować swój styl gry i dopasować swoją osobowość do jednej z wymienionych przez nas wcześniej w tekście!
Zawsze grając – w kasynie, na konsoli, w sporcie – trzeba trochę ryzykować tak jak i w innych aspektach naszego życia. Warto to jednak robić z głową, a także mieć świadomość, jak nasze emocje i osobowość, której na co dzień być może nie widać, potrafią nami sterować. W ten sposób będziemy mogli lepiej przygotować się do rozgrywki!